31. května 2016 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud prodloužil vazbu ‚českému teroristovi‘. Na protest začal držet hladovku

Anarchista - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchista - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Hladovka až do konce. Tak chce obžalovaný Martin I., kterého policie viní z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak, dosáhnout svého propuštění z vazby, kde už strávil přes rok. Naposledy o jeho propuštění v pátek rozhodoval Vrchní soud v Praze. Ten však dal za pravdu žalobci, který proti propuštění podal stížnost.

Nebude přijímat jídlo ani vodu. Anarchista Martina I., který je policií viněn z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak, se rozhodl bojovat za své propuštění z vazby, kde už strávil přes rok, hladovkou.

„Myslím, že bratr bude držet hladovku tak dlouho, dokud to bude jen možné a bude vyslyšen. Hladovka nyní probíhá a nepije během ní ani vodu. Doufám, že ho pustí,“ sdělila serveru Lidovky.cz jeho sestra Pavla B., která se k hladovce též připojila.

Jelikož se ale musí starat o rodinu a chodit do práce, bude pít i vodu a v případě náhlých zdravotních potíží, ji chce ukončit.

Impulsem bylo rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, kam podal státní zástupce stížnost, na propuštění Martina I. z vazby a dostal pravděpodobně v pátek za pravdu. „Pokud by bylo rozhodnuto, že se můj klient z vazby propouští, tak by byl v pátek z vazby propuštěn,“ řekl serveru Lidovky.cz právník obžalovaného anarchisty Ondrej Štefánik.

Výsledek nechce soud prozradit, dokud nebude rozhodnutí doručeno všem stranám. „Výsledek vám nemohu říct. Musí se to nejdříve poslat obžalovanému, advokátovi a státnímu zástupci,“ popsal proces mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. Dokumenty by měly dorazit zhruba v polovině týdne.

Na to čeká i anarchistická komunita, která plánuje ihned poté vydat vyjádření. V úterý se na podporu Martina I. koná i solidární shromáždění na Václavském náměstí.

Kritika zásahu

Zásah proti extremistům z loňského dubna čelí od počátku kritice. Zastánci obžalovaných tvrdí, že se jednalo o policejní provokaci. Do skupiny „teroristů“ totiž byli nasazeni agenti. V cele předběžného zadržení navíc skončili i lidé, kteří údajně s přípravou útoku neměli ani vzdáleně nic společného.

Obvinění měli podle žalobce připravit útok na vojenský vlak zápalnými lahvemi, které zakopali u Chuchelského železničního tunelu. Celou obžalobu server Lidovky.cz detailně popsal.

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu.

Chuchelský železniční tunel - pohled od Branického mostu.

V případu „prvních českých teroristů“ bylo obviněno celkem pět lidí. Údajný vůdce Petr S., Martin I. a Alexandra S. jsou obviněni z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak. Další dvě ženy Katarina Z. a Radka P. za to, že přípravu nepřekazily a neudaly ostatní na policii. Údajným „teroristům“ může nyní hrozit výjimečný trest až 20 let za mřížemi.

Policie navíc Petra S., Martina I. i Katarinu Z. (nepřekažení teroristického útoku) viní také z násilí vůči úřední osobě. Trojice měla připravit zápalné lahve, které měly být použity jako zbraně při bránění squattu Cibulka.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?