Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Soud řeší ztracenou půlmiliardu

Česko

K jednání o případu vyvedení peněz z České konsolidační agentury přišel včera jen Jan Šik. Druhý obžalovaný Miloš Skořepa je na útěku. Oba popírají svou vinu.

PRAHA Prvním dnem včera začalo soudní přelíčení v jednom z největších případů posledních let. Pražský městský soud začal projednávat zpronevěru 500 milionů korun. Ty zmizely z účtů společnosti Galileo Real, dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA).

Souzeni jsou bývalý manažer firmy Galileo Real Jan Šik a podnikatel Miloš Skořepa. Šik je jako státní úředník obviněný z porušování povinnosti při správě cizího majetku, Skořepa z podvodu. Šik, kterému hrozí až osm let vězení, včera u soudu svou vinu popřel. Skořepa může jít do vězení až na deset let, ale je stíhán jako uprchlý. Podle své advokátky Kláry Slámové se však i on cítí nevinen.

Případ ztracených peněz ČKA se táhne již pět let. Podle obžaloby převedl Šik v roce 2005 bez souhlasu představenstva společnosti 500milionů korun na soukromý zahraniční účet. Ten byl veden u jedné z největších světových bank, švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Skořepa pak část těchto prostředků použil na financování svého podnikání.

České republice se podařilo z celé částky získat zpět 420 milionů korun. Zbylou částku nyní firma Galileo Real vymáhá na obviněných u právě probíhajícího soudního líčení. UBS České republice zprvu nechtěla žádné peníze vrátit. Poté, co Česko švýcarskou banku zažalovalo, se však UBS s vládou dohodla. V prosinci roku 2007 peníze ve dvou splátkách poslala na účet konsolidační agentury. Ta na konci téhož roku zanikla a její agenda následně přešla na ministerstvo financí.

Bývalý manažer Galileo Real Šik po celou dobu vyšetřování trval na tom, že se pouze snažil peníze firmy zhodnotit. To tvrdil i včera u soudu. „Připouštím, že jsem byl možná trochu horlivý,“ řekl.

S vidinou velkého zisku Šik založil u francouzské Société Générale provizorní účet a v prosinci 2004 na něj odeslal 500 milionů korun. Skořepa, se kterým se podle prokuratury Šik seznámil prostřednictvím podnikatele Františka Savova, se pak peníze snažil převést na konta, ke kterým měl podpisová práva. To se mu však nepodařilo a banka peníze vrátila zpět na účet.

V březnu následujícího roku Šik provedl druhý pokus „zhodnotit“ peníze firmy. Podle státní zástupkyně Bohuslavy Fiedlerové mu totiž Skořepa poradil, aby převedl částku do UBS. Uvedl prý, že je tam založen termínovaný účet na společnost Galileo Real s úrokovou sazbou minimálně 2,1 procenta se splatností do poloviny roku 2006.

Šik tedy peníze do Švýcarska poslal, konto však v bance neexistovalo. Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa pak podle obžaloby peníze rozesílal na svá další konta, některé si pak v hotovosti vybral.

První podezření, že s investicí není vše v pořádku, Šik pojal až na konci roku 2005, kdy se kvůli účetní uzávěrce začal zajímat o bankovní výpisy. Ty však byly falešné. „Dostal jsem strach, že jsem byl podvedený,“ řekl Šik. Podle Slámové je však Skořepa nevinný, protože se Šikem celou dobu jednal pouze Savov. Skořepa se prý podle svých slov se Šikem seznámil až v roce 2006. Savov, který v případu vystupuje jako svědek, měl včera také vypovídat. K jednání se však nedostavil.

Autor: