Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud rozhodl o exřediteli litoměřické věznice. Líbal dostal 3 roky za podplácení

Tomáš Líbal u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Líbal u soudu. | foto: ČTK

TÁBOR Žalobce tvrdí, že bývalý ředitel litoměřické vazební věznice Tomáš Líbal vydíral a chtěl podplácet bývalého generálního ředitele vězeňské služby Pavla Ondráška. Navrhuje pro něj tři roky vězení. Státní zástupce to v úterý uvedl v závěrečné řeči před táborským soudem, který Líbalovu kauzu řeší.

Táborský soud dnes uložil bývalému řediteli litoměřické vazební věznice Tomáši Líbalovi podmíněný trest tři roky za podplácení a nedovolené ozbrojování. Podle obžaloby Líbal loni v létě nabídl tehdejšímu ředitele vězeňské služby Pavlu Ondráškovi v zotavovacím zařízení Pracov na Táborsku a pak na dalších schůzkách v Praze úplatek za to, že jej dostane zpět na místo náměstka generálního ředitele vězeňské služby. Líbal jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že celý případ má politické pozadí. Úterní rozsudek není pravomocný, Líbal se proti verdiktu na místě odvolal.

„Očekával jsem samozřejmě osvobozující rozsudek. Jak tvrdím od začátku, já jsem tím poškozeným v této kauze. Proto jsem se odvolal a stejným způsobem se hodlám hájit i dál,“ uvedl dnes po rozsudku Líbal. Podle obhajoby obžaloba stojí na křivém obvinění. „Případ je absurdní. Pokud dojde k politickým změnám, musí některé lidi z různých funkcí odejít, nebo jsou k tomu donuceni,“ uvedl dnes před soudem Líbal. V minulosti byl ekonomickým náměstkem Vězeňské služby. Líbal tvrdí, že se stal nežádoucí osobou v momentě, kdy se ministryní spravedlnosti stala Helena Válková.

Státní zástupce Roman Tibitanzl navrhoval pro obžalovaného nepodmíněný trest, kromě jiného i za trestný čin vydírání. Od toho soud nakonec ustoupil. „Důkazy, že by se obžalovaný dopustil vydírání, nejsou prokázány,“ uvedl předseda senátu táborského soudu Ondřej Kubů. Tibitanzl si vzhledem k tomu a také kvůli výši trestu ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolá.

Líbal nepopírá, že s Ondráškem v Pracově jednali, ale tvrdí, že mluvili o agendě spojené s vězeňskou službou. Líbal uvedl, že jej pak ještě Ondrášek pozval na několik schůzek v Praze. Před nimi však už celou záležitost Ondrášek oznámil Generální inspekci bezpečnostních sborů a jejich setkání si nahrával.

GIBS loni v srpnu Líbala zadržela a soud ho poslal do vazby. Tam obžalovaný strávil zhruba dva měsíce. Ondrášek loni v srpnu novinářům řekl, že už po svém nástupu do funkce se stal nepohodlným určitým zájmovým skupinám a politikům, protože prohlásil, že prověří všechny zakázky vězeňské služby a že bude usilovat o to, aby za jeho působení byly zakázky transparentní. Podle Líbala však Ondrášek na funkci nestačil a řadu svých podřízených s letitou praxí zbytečně propustil.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem
Zadeček bez opruzenin? Otestujte s námi ochranný krém s měsíčkem

Hledáme 15 maminek, které s námi otestují BIO Ochranný krém s měsíčkem na opruzeniny od francouzské značky TIDOO.