Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Soud rozhoduje o Dělnické straně

Česko

  10:41
BRNO - Nejvyšší správní soud začal jednat o tom, zda bude krajně pravicová Dělnická strana nadále hlásat své ideje a vyvíjet politickou činnost. Zvláštní sedmičlenný senát posuzuje návrh vlády na rozpuštění strany, jež podle některých odborníků zastřešila různá ultrapravicová a neonacistická uskupení včetně Národního odporu a vystupuje proti demokratickému zřízení. Soudci jednání přerušili do 4. března, kdy by měli vynést své rozhodnutí.

Předeseda Dělnické strany Tomáš Vandas u Nejvyššího správního soudu v Brně, který začal projednávat rozpuštění této extremistické strany. foto: ČTK

Před budovou soudu se ráno shromáždilo asi 40 členů a příznivců strany a vyjádřilo jí podporu. Na shromáždění dohlíží policie. Oblečením a celkovým vzhledem se někteří účastníci akce hlásí ke hnutí skinheads, řada jich má šály, vlajky a odznaky s motivy DS. Skupina příznivců strany je také v zaplněné jednací síni.

Čeká se až 300 demonstrantů
U soudu hájí stranu předseda Tomáš Vandas. Chce prokázat, že DS neporušuje zákony. "Ten návrh vlády tak, jak ho předložila NSS, je tak absurdní a směšný a postrádající důkazní materiály, že soud, pokud si bude chtít zachovat svoji nezávislost, tak zcela rozhodně musí ten návrh smést ze stolu," řekl Vandas novinářům.

Desítky demonstrantů se sešli před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně, kde soud projednával další existenci Dělnické strany.

Rozhodnutí NSS bude konečné a nedá se proti němu odvolat. Případné zrušení by znamenalo rychlý formální konec strany. Vandas předem avizoval, že DS v případě rozpuštění zváží podání ústavní stížnosti a možná se obrátí k evropským soudům. Doplnil, že v případě rozpuštění vznikne do dvou týdnů nová strana s velmi podobným programem.

Soud patrně rozhodne až odpoledne. Podle Vandase také kolem 13:00 přijdou k budově další demonstranti. Mohlo by jich prý být až 300. Policie podle mluvčí shromáždění sleduje, své lidi má i v dopravních uzlech a dalších částech Brna.

Ministr vnitra Ivan Langer o Dělnické straně řekl, že je extremistická.

Odkázal například na prohlášení, ve kterém strana "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá". Vládní návrh poukazuje také na dvě údajně neohlášená shromáždění strany.

Autoři: ,