Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN

Soud s Davidem Rathem

Sledujte živě

12:50
Server Lidovky.cz děkuje čtenářům za pozornost a končí on-line reportáž.
12:49
Soud odročil jednání na 7. dubna, kdy hodlá soudce Robert Pacovský vynést rozsudek.
12:42
Právo na poslední slovo využila z obviněných jen Ivana Salačová. „Mé jednání je správné. Činila jsem podle svého nejlepšího svědomí, nikdo mě do ničeho nenutil,“ prohlásila před soudem Salačová.
12:09
Soudce nyní vyhlásil přestávku do 12:30.
12:08
"S obžalobou nesouhlasím v celém jejím rozsahu, pokládám ji za nepravdivou a cítím se nevinen," skončil Hájek svou řeč.
12:04
Hájek před soudem odmítl "každodenní kontakt" s Novanskou i Kottem.
12:00
"Jsem vinen z poskytnutí úplatku. Z čeho tak pan státní zástupce usuzuje? Že jsem šel do kanceláře s černou taškou na notebook?" ptá se Hájek soudu s tím, že v té době neměl ve firmě žádné rozhodovací pravomoci.
11:50
"Neměl jsem zájem ani možnost zakázky ovlivňovat," zdůraznil Hájek.
11:49
HÁJEK VTIPKUJE: „Jen pro odlehčení: dodávka zdravotnické technologie není dodávkou brambor. Je to sofistikovaný proces, kde spolu musí všichni komunikovat,“ uvedl.
11:43
Podle Hájka jsou mnohá obvinění jen dedukcí státního zástupce. Popřel, že by od Kotta dostal nabídku k manipulaci.
11:42
Nyní mluví Jan Hájek, manažer společnosti B Braun Medical.
11:41
ŽIVOT V TROSKÁCH: "Jsem již téměř tři roky vláčen po soudech, byl jsem půl roku ve vazbě, můj profesní život je v troskách," řekl Jireš v závěru s požadavkem, aby byl zproštěn obžaloby v plném rozsahu.
11:39
Nyní se vyjádřil k tvrzení státního zástupce: „Motiv k úplatku působí nedůvěryhodně. Ve spise i ve výpovědi svědků o zvýhodnění nebyla jediná zmínka," řekl Jireš.
11:37
V dlouhém monologu o veřejných zakázkách cituje Jireš i evropské směrnice.
11:32
„Za podivné lze označit tvrzení obžaloby, že malý počet uchazečů o veřejné zakázky je výsledkem diskriminačně nastavených kritérií,“ pokračuje Jireš.
11:30
PŘEDNÁŠKA: Jireš se opět vrátil k problematice veřejných zakázek. Podle jeho názoru nyní mezi společnostmi panuje nejistota, zdali se do výběrového řízení vůbec přihlásit.
11:18
Po dlouhé přednášce o zdravotnických přístrojích se Jireš dostává k věci: "Žádný, opakuji žádný ze subjektů, kteří byli vyslechnuti jako svědci, nepodali žádnou nabídku," uvedl.
11:11
Také Jireš se snaží soudu na konkrétních příkladech vysvětlit, jak fungují veřejné zakázky.
11:07
Nyní mluví Martin Jireš ze společnosti Puro-Klima, která je jedním ze dvou největších dodavatelů zdravotnických přístrojů v České republice.
11:05
Krátkou řeč přednesl také Václav Kovanda z firmy Pohl. "Mé výpovědi se vždy shodovaly," uvedl krátce s odkazem na údajná rozporuplná tvrzení Salačové.