Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

09:03
Dobrý den, vážení čtenáři, druhým dnem u Krajského soudu v Praze pokračují závěrečné řeči u části obžalovaných v kauze Rath. Dnes by měl dokončit svoji obsáhlou závěrečnou řeč státní zástupce Petr Jirát.
13:32
Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Ze soudní síně se přihlásíme opět ve středu v 8:45.
13:31
Soudce Pacovský Jiráta přerušil po dokončení řeči k zakázce na buštěhradský zámek. Soud dnes z technických důvodů skončí dřív. Zítra Jirát bude mluvit o zdravotnických tendrech. „Svoji řeč stihnu skončit,“ řekl serveru Lidovky.cz.
13:16
Ihned potom Rath s Kottem a Pancovou začali řešit, kde a kdy si peníze rozdělí. „Dobrý to bude, až budou u mamulky,“ konstatoval tehdejší hejtman. Peníze si předali 14.5. 2012, kdy je posléze zadržela policie.
13:13
Žalobce teď cituje z odposlechů, které mají dokladovat logistiku předání úplatku za Buštěhrad. Pancová ho odmítla převzít v hotelu, ale chtěla, aby Salačová s Drážďanským přišli k ní do kanceláře v kladenské nemocnici. Pancová: Nejlepší je to tady a já vám řeknu proč. Vy my přinesete flašky v nějaký pěkný tašce, že mi děkujete za kamarádku. Salačová: Víte, kolik toho bude Pancová: Já tady mám druhej vchod a okamžitě to bude pryč.
13:01
Už tři čtvrtě hodiny Jirát shrnuje důkazy o korupci při rekonstrukci zámku Buštěhrad.
12:51
Velkou část peněz bylo podle Jiráta třeba přesunout z interiérové do stavební části projektu na opravu zámku. Tam totiž nešly práce a množství materiálu zkontrolovat. Na dotačním úřadu ROP měla skupina podle Jiráta protekci. "To se to pak kontrolovalo," podotkl žalobce.
12:43
Jirát si neodpustil rýpnutí do Kottové (dříve Pancové) Rath její horečnaté angažmá při zakázkách vysvětloval její snahou informovat o nich voliče na mítincích. „Zajímalo by mě, zda tak ukrutně informovala voliče, jak řešila projektovou dokumentaci, aby mohla od Drážďanského dostat úplatek,“ podotkl státní zástupce.
12:40
„To jsme na čtrnácti, já ti dám dva a půl, protože jsi to dělal od začátku,“ předčítá Jirát z odposlechů, jak si Kott s Pancovou dělili úplatky.
12:35
„Kott s Pancovou měli Salačovou jako styčného důstojníka, který hlídal, zda v zakázce nezbývají nějaké další peníze,“ připomíná Jirát.
12:28
„Je jasné, že to byl doktor Rath, kdo vymyslel, jak dosáhnout na částku 200 milionů korun,“ míní Jirát.
12:27
Po přestávce nyní žalobce Jirát chronologicky shrnuje důkazy k zakázce na zámek Buštěhrad. Předčítá část odposlechů.
11:53
Po půlhodinové pauze bude žalobce pokračovat v kauze Buštěhrad.
11:40
Rath podle Jiráta měl za Buštěhrad dostat 13 milionů, Kott s Pancovou 11, Novanská 400 tisíc. Tehdejší hejtman skutečně 7 milionů převzal. „Když si si je spokojeně, vědom si svou poslaneckou imunitou nesl domů, policie mu v tom zabránila,“ připomněl státní zástupce.
11:20
Jirát prozatím mluví velmi přesvědčivě. Jednotlivé skutky dokládá řadou důkazů: odposlechy, výpověďmi svědků, odposlechy, znaleckými posudky. Hovoří velmi podrobně.
11:06
K navýšení rozpočtu kvůli úplatkům došlo podle Jiráta zejména u omítek. „Tolik metrů omítek, kolik jich bylo ve stavebním plánu, zámek nemá,“ uvedl Jirát.
11:02
Státní zástupce již hovoří přes dvě hodiny. Popisuje přitom teprve druhou zakázku z osmi.
10:57
Buštěhradský zámek se dal podle Jiráta opravit za oněch 161 milionů korun. Potvrdil to podle něj i znalec. Jak známo, nakonec se měl rekonstruovat za 218 milionů korun.
10:36
Jirát nyní zevrubně popisuje, jak došlo k navýšení zakázky. Při přípravě oprav došlo k rozkolu mezi hejtmanstvím a původní projektantskou firmou Aria, která cenu zakázky spočítala na 161 milionů korun. Manažeři Konstruktivy Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý po předchozí dohodě s Kateřinou Pancovou a Lucií Novanskou a vědomím Kotta, Ratha a Salačové účelově navýšili rozpočet až na částku přibližně 218 milionů korun. Kott, Rath a Pancová si měli dělit 24 milionů korun.
10:36
Stejně jako v případě Hostivice i u buštěhradského tendru dělaly firmy křoví, tentokrát společnosti Konstruktiva Branko, pro níž byl podle Jiráta tendr ušit.