Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nemáme na život, říkají zaměstnanci soudů a jdou do stávky. Co vše se omezí?

Česko

  14:17aktualizováno  16:03
Uzavření informačních center a podatelen soudů, odročení některých jednání, žádná možnost nahlížet do spisů a zastavení rozesílání soudních rozhodnutí. Takové důsledky bude mít u jednotlivých soudů sídlících v hlavním městě středeční výstražná stávka justičního personálu za vyšší platy.

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V pondělí to sdělili oslovení předsedové a mluvčí pražských soudů. Odročování jednání bude záležet na rozhodnutí konkrétních soudců. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v tentýž den uvedl, že svolává na 13. června jednání se zástupci všech právnických stavů a profesí. Řešit chce nejen platy justičního personálu.

Odborový svaz justice minulý týden uvedl, že zapojení do stávky přislíbilo 90 procent z 9500 zaměstnanců. Zúčastnit se mají pracovníci všech soudů vyjma Ústavního. Žádají navýšení stávajících platů o 15 procent. Ministr Blažek jim už dříve vzkázal, že jednání s ministerstvem financí o dalším navýšení uvázla na mrtvém bodě. Odbory stávky vyhlásily poté, co se na čtvrtečním jednání s ministrem nedohodly. Ocenily ale příslib vzniku pracovní skupiny k vytvoření nových platových tabulek pro justiční personál.

„Projednáme nejen platy administrativy soudů. Věřím, že se dohodneme na potřebných návrzích řešení mnoha problémů a na společném postupu v jejich prosazování,“ napsal Blažek na síti X k pondělní schůzce. Mezi pozvanými jsou šéfové všech profesních komor, zástupci odborů nebo ředitel Vězeňské služby.

K protestu se podle mluvčí pražského městského soudu Barbory Bílkové chystají jak lidé z takzvaného soudního výkonu - asistenti soudců, vyšší soudní úředníci, zapisovatelky či protokolující úředníci, tak i zaměstnanci ze soudní správy: vymáhající úředníci, účetní nebo personalisté.

„Budova soudu zavřena nebude, bude však z velké části omezen jeho provoz. Uzavřena bude fyzická i elektronická podatelna, rovněž nebude umožňováno nahlížení do spisů,“ popsal mluvčí Vrchního soudu v Praze Vít Tomáš.

„Dochází k většinovému odročení jednání - odročeny byly všechny civilní věci a většina trestních věcí s výjimkou dvou případů, kde soud musí rozhodnout bezodkladně. Insolvenční jednání odročována nebyla, jelikož k jejich průběhu není nutná účast protokolujících úřednic,“ doplnil.

Otevřený zůstane i Krajský soud v Praze. „Soustředíme se především na to, aby se stávka nedotkla agend s vysokou prioritou - rozhodování o vazbě a předběžných opatření ve věci domácího násilí. Přestože bude stávkovat téměř polovina našich zaměstnanců, pokusíme se zajistit, aby se stávka veřejnosti nedotkla ani v ostatních agendách a činnostech,“ napsala mluvčí soudu Hana Černá.

Zajištění chodu soudu není podle Černé ani při jednodenní stávce jednoduché a bude vyžadovat velké nasazení od zbývajících zaměstnanců - například v podatelně budou stávkovat všichni, a její chod tak bude muset zajistit jiné pracoviště. „V případě dlouhodobější stávky by takový stav byl jen těžko udržitelný,“ varovala.

„Pro veřejnost bude uzavřeno informační centrum, podatelna a nahlížecí místa. Dále se prakticky zastaví administrativní zpracovávání spisů, například přepisy protokolů a rozhodnutí, vypravování rozhodnutí a dalších dokumentů, jakož i vydávání rozhodnutí, kde nerozhodují soudci,“ přiblížil situaci Tomáš Kubec, předseda Obvodního soudu pro Prahu 8, který společně s několika dalšími soudy sídlí v Justičním areálu Na Míčánkách.

„Konání jednání je na zvážení jednotlivých soudců, v případě odročení budou účastníci včas vyrozuměni,“ napsala předsedkyně Okresního soudu Praha - východ Jana Stejskalová na soudním webu s tím, že ke stávce se připojí většina zaměstnanců.

„Už teď je jasné, že civilní jednání se paradoxně většinou konat budou - tam stačí, když dorazí soudce s diktafonem či nahrávacím zařízením,“ uvedl za svůj Obvodní soud pro Prahu 6 předseda Karel Steiner. „Ohledně ostatních věcí se prioritně zaměříme na zajištění podatelny, trestní služby a rychlých předběžných opatření,“ zmínil. Tato opatření se týkají například případů domácího násilí a odebrání dětí.

„V civilních řízeních není v zásadě důvod jednání odročovat, protože je za soud přítomný zpravidla pouze soudce,“ souhlasil Kubec. „V trestních věcech bude záležet na soudci, zda bude jednání odročovat z důvodu nepřítomnosti protokolující úřednice,“ dodal.

U Obvodního soudu pro Prahu 8 se má podle informací stávkového výboru zapojit zhruba 90 procent zaměstnanců, dalších pět procent má dovolenou nebo jsou nemocní. Jiná je situace u Krajského soudu v Praze, kde bude stávkovat 43 procent zaměstnanců. „Avšak u okresních soudů v obvodu Krajského soudu v Praze očekáváme účast v rozsahu 95 až 100 procent, což znamená, že některé okresní soudy mohou být v den stávky zcela uzavřeny,“ míní Černá. Ostatní pražské soudy zatím přesné počty stávkujících zaměstnanců k dispozici neměly, obecně ale zmiňovaly, že stávkují „skoro všichni“ - i ti, kteří to původně neplánovali.

Skutečný průměrný plat zaměstnanců soudů byl loni 36 916 Kč, průměrná mzda v Česku přitom dosáhla 43 341 korun. Ministerstvo financí loni přistoupilo na dohodu, podle níž dostali zaměstnanci přidáno v průměru 1500 až 1700 korun hrubého měsíčně a příští rok jejich platy dosáhnou výše průměrného platu ve veřejné sféře bez započítání platů učitelů a ozbrojených složek.

Podle odborářů je ale reálná situace taková, že justiční personál nemá peníze na obstarání životních potřeb.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...