Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Soud střelce nenašel, Olaši ano

Česko

Obžaloba žádala několikaleté tresty, viníci dostali měsíce, potrestali je Romové

BRNO Kdo postřelil Josefa Lakatoše? Odpověď na klíčovou otázku znala loni v prosinci v síni brněnského krajského soudu zřejmě většina jejího osazenstva z řad olašských Romů. Tajenkou zůstala pro soudní senát, který tou dobou vynášel rozsudek.

I tak to může vypadat, když spory romských rodů vyvrcholí u českých soudů. Právě tomu brněnskému loni spadly do klína dva oddělené, ale přitom související případy. Oba provázela kromě zájmu médií přísná bezpečnostní opatření, a to zejména kvůli obavám ze střetů, které se skutečně na půdu brněnského justičního paláce přenesly. Znepřátelené rodiny musel oddělit kordon příslušníků justiční stráže, vězeňské služby a policie.

Kromě nich se však zapotili i samotní soudci. Museli se totiž vypořádat s nevěrohodnými svědky, častou změnou výpovědí, částečně proniknout do tajů romského jazyka i rodové struktury. Obžalovaní se například před soudem označovali pro zjednodušení svými přezdívkami Čoko, Beaš, Čurda a podobně.

V případě postřeleného Lakatoše soudu nezbývalo než místo několikaletých trestů rozdělit mezi domnělé útočníky měsíce vězení. Na Lakatoše podle obžaloby zamířil a spoušť stiskl Ladislav Daniš z ostravské větve Olachů. Prý jako pomstu za to, že Lakatošova dcera Sylvie utekla krátce po svatbě od Danišova syna a nevěstina rodina nechtěla vrátit věno sedmdesát tisíc korun. Napadený Rom přežil zásah kulkou do břicha díky rychlé pomoci lékařů. Ještě před střelbou pětice mužů Lakatoše zmlátila holemi.

Soudu se nepodařilo určit, kdo ve skutečnosti střílel – těžkou práci měl kvůli nedůvěryhodným výpovědím svědků, jejichž trestní rejstřík se hemžil přečiny. Jeden příklad za všechny – střelce jednoznačně označila Lakatošova manželka. Přivolaný znalec ale poté prokázal, že na místě – v prostějovském domě, kde rodina trávila v roce 2007 léto – byla taková tma, že žena mohla vidět maximálně obrysy osob.

„Soud nemá ani tušení, kdo té noci střílel,“ připustil soudce Jiří Stýblo. Vědí to sami Romové, kteří údajně viníka potrestali „po svém“ – stanul buď před rodovým soudem, nebo se rodiny dohodly na vyplacení „odškodného“. Tím, že vědí, kdo v osudnou noc střílel, se před novináři nijak netajili.

Podobnou domluvou mezi Romy uhasl i související spor – případ únosu Sylviiny sestřenice Mercedes Lakatošové. Český soud ale tentokrát viníka určil a čtyři roky si tak podle pravomocného verdiktu musí odpykat Lucián Daniš. Obžaloba jeho a další Romy vinila z toho, že patnáctiletou dívku předloni v červenci unesli z prostějovského domu. Stejného, ve kterém později došlo ke střelbě. Lakatošové navíc při únosu zlomili stehenní kost. Dívka nejdříve všechny útočníky označila, poté ale svou výpověď vzala zpět s tím, že s muži šla dobrovolně.

Ženský prvek hraje i tady roli: Na samém začátku sporu byla „nevěsta na útěku“ – Sylvia Lakatošová, která opustila svého manžela z rodiny Danišů a vrátila se domů na jižní Moravu. Mezi Romy došlo ke sporům a vzájemnému napadání, které vyvrcholilo únosem Mercedes. Tento krok měl její sestřenici Sylvii přimět k návratu k manželovi.

***

„Soud nemá ani tušení, kdo té noci střílel,“ připustil soudce Jiří Stýblo. Vědí to sami Romové, kteří viníka potrestali „po svém“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!