Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Ústav se Plocovi neomluví

Česko

Plocův spor s historiky měl určit, zda lze zveřejňovat údaje o statisících důvěrníků StB. Soud ale poslancovu žalobu odmítl z formálních důvodů.

PRAHA Poslanec ČSSD a bývalý skvělý skokan na lyžích Pavel Ploc prohrál u pražského městského soudu spor s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Archiv bezpečnostních složek, který spadá pod Ústav pro studium totalitních režimů, loni v létě na internetu zveřejnil pomocné registrační protokoly vojenské kontrarozvědky, která byla před rokem 1989 součástí StB. Ploc, někdejší závodník armádního klubu Dukla Liberec, který v protokolech figuruje coby důvěrník, ústav zažaloval a požadoval omluvu a odstranění svého registračního protokolu z webu.

Soudce Martin Valehrach ovšem Plocovu žalobu zamítl, a to z formálních důvodů. „Určitě to tak nenechám, svůj další postup vám ale v tuto chvíli neprozradím. Počkám, až budu mít rozsudek písemně, poradím se s právníkem a pak se rozhodnu,“ řekl LN Ploc. Důvěrník není agent Ploc tvrdí, že totožnost lidí registrovaných v kategorii důvěrník nemá být zveřejňována. Ústav se naopak hájí tím, že registrační protokoly jsou archivní pomůckou, která badatelům pomáhá, aby se vyznali v kilometrech spisů. Povinnost publikovat historické materiály ukládá ústavu archivní zákon. Kategorii důvěrníka nelze na druhou stranu srovnávat s agentem. Agent vědomě StB sloužil. Důvěrník vědomým spolupracovníkem být nemusel. Také proto tuto kategorii Ústavní soud vyjmul v 90. letech z lustračního zákona.

Včerejší verdikt mohl být precedentem, který by vymezil, v jakém rozsahu se budou zveřejňovat archivní materiály z doby komunismu. Netýkal by se přitom jen Ploce, ale přinejmenším desetitisíců lidí. Důvěrnických záznamů si totiž StB vedla několik set tisíc. Někteří ovšem mohli být registrováni vícekrát, z jiných důvěrníků se zase později stali agenti. Soudce Martin Valehrach se ale rozporem archivního a lustračního zákona nezabýval a Plocovu žalobu odmítl z formálních důvodů. Poslanec totiž žaloval ústav, podle Valehracha měl ale žalovat Archiv bezpečnostních složek. „Fakticky tyto pravomoci vykonával archiv a bylo jasné, že webové stránky patřily archivu,“ vysvětlil Valehrach. V podání nové žaloby na archiv Plocovi nic nebrání.

Z Plocova spisu plyne, že kontrarozvědku zajímaly hlavně zahraniční zájezdy skokana. „Při cestě přes území NSR se na přání trenéra Petra Schlanga z Dukly Banská Bystrica zastavili u jeho příbuzných. Jedná se o sestru jeho manželky, kdy se sem údajně vystěhovali,“ stojí třeba v zápisu StB z roku 1984.

Sám Ploc tvrdí, že na schůzky s estébáky musel každý sportovec, který chtěl jezdit do zahraničí a dodává, že nikdy nikomu neublížil.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!