Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud uvěřil Nečasovi, že on požádal rozvědku o ochranu své exmanželky

Česko

  9:04aktualizováno  12:09
PRAHA - Soud zprostil Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, obžaloby ze zneužití vojenské tajné služby kvůli svědectví expremiéra Petra Nečase i obžalovaných zpravodajců, že chránili jeho tehdejší ženu Radku před možným sledováním.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, s manželem, expremiérem Petrem Nečasem foto:  Michal Šula, MAFRA

Soudkyně na konci května zprostila obžaloby Nečasovou i tři bývalé příslušníky Vojenského zpravodajství. Nepravomocný verdikt tehdy nezdůvodnila. Podle obžaloby Nagyová nechala Radku Nečasovou sledovat z osobních důvodů.

O kompletním odůvodnění, proč Nečasovou i vysoké funkcionáře Vojenského zpravodajství, informoval na základě získané kopie rozsudku soudkyně Heleny Králové deník Právo. 

Jana Nečasová neuspěla s ústavní stížností proti vazbě i stíhání

Soudkyně uvěřila expremiérovi Petru Nečasovi, když uvedl, že se obával o život svůj a členů své rodiny. V roce 2012 proto požádal o pomoc Ondreje Páleníka, ředitele vojenské tajné služby a jednoho z obžalovaných. Vojenští zpravodajové tak Radku Nečasovou pouze chránili před možným sledováním. 

„Skutečnost, že se nejednalo o sledování, ale o obranu proti sledování, má soud za potvrzenou zejména výpověďmi obžalovaných Páleníka, Milana Kovandy a Jana Pohůnka, svědka Rostislava Pilce (bývalý šéf Vojenského zpravodajství), všemi příslušníky Vojenského zpravodajství, kteří činnosti vykonávali...,“ napsala soudkyně v rozsudku. Po zhodnocení důkazů se slova obhajoby potvrdila, uvedla.

Králová potvrdila, že souhlasí a korespondují jak tvrzení všech čtyř aktérů případu, tak výpovědi svědků. Za klíčové označila svědectví Nečase, zejména v otázce sledování Radky Nečasové. Soudkyně tak nesouhlasí s olomouckými vrchními státními zástupci, kteří viní Janu Nečasovou z osobního zájmu na sledování Nečasovy exmanželky Radky. Nečas u soudu řekl, že v době, kdy mělo ke sledování dojít, již považoval manželství s ní za rozpadnuté.

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár nechtěl příliš verdikt komentovat. „Rozsudek považujeme za nezákonný a neodůvodněný. Konkrétní důvody uvedeme do odvolání. Podle našeho názoru soud řadu důkazů vůbec nehodnotil, řadu dalších hodnotil zcela izolovaně, řada hodnocení je v rozporu s obsahem důkazů,“ řekl serveru Lidovky.cz. 

Autoři: ,

Pronájem bytu 1+kk, 31 m2 , Chrást nad Sázavou
Pronájem bytu 1+kk, 31 m2 , Chrást nad Sázavou

Týnec nad Sázavou - Chrást nad Sázavou, okres Benešov
11 500 Kč/měsíc