Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Soud v USA zakázal patenty na geny

Česko

Platnost patentů na dva tisíce lidských genů je zpochybněna. Rozhodnutí, že „přírodu“ nelze patentovat, bude mít velký dopad na farmaceutický průmysl.

NEW YORK Geny s označením BRCA1 BRCA2 jsou spojeny s rakovinou prsu a vaječníků. Na oba má licenci firma Myriad Genetics. Společnost prodává testy na přítomnost mutací těchto genů za zhruba tři tisíce dolarů (asi 57 tisíc korun). Pokud jsou geny zmutovány, znamená to, že u dotyčné ženy je tři- až sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že dostane rakovinu prsu nebo vaječníků, než u zbytku populace. Podobná mutace se vyskytuje i u mužů.

Firma Myriad Genetics podle žaloby svojí licencí (kterou získala od University of Utah) bránila vývoji alternativních testů na rakovinu, vyhodnocování testů mimo své laboratoře a také dalšímu lékařskému výzkumu. Tím omezuje právo na svobodu projevu zakotvené v americké ústavě.

Žalobci, které vedla aktivistická organizace Americká unie pro ochranu občanských svobod (ACLU), poukazovali na konkrétní případy, kdy Myriad Genetics trvala na tom, že další výzkum těchto genů bude povolen jen v případě, že si příslušný vědec koupí na geny licenci.

Podle newyorského soudce Roberta Sweeta nelze ale patentovat izolovanou sekvenci dědičné informace, která se normálně nachází v lidském těle. „Jde o přírodní fenomén,“ stojí v rozsudku z tohoto týdne. Dosud americké patentové úřady přijímaly patenty, které byly na izolované a „vyčištěné“ a k něčemu použitelné geny. Stačilo například, že jako u zmíněných genů souvisí s rizikem vzniku rakoviny.

Nyní už něco takového nebude možné. Zpochybněno tak bylo udělení patentů na zhruba dva tisíce lidských genů podaných v USA. První patent lidského genu byl v USA schválen již v roce 1982. Firma Myriad Genetics se chce proti rozsudku odvolat.

Cena akcií Myriad Genetics okamžitě spadla o sedm procent. Zástupci firmy ale zdůraznili, že zdaleka nebyly zpochybněny všechny její patenty. Soud totiž nezrušil patenty, které se týkají přímo genetických testů. Jinak řečeno, nelze si vyhradit právo na geny, ale lze si patentovat postup, jak zjistit jejich mutace nebo jak s nimi manipulovat.

Pokud by ale právo na patentování genů zůstalo omezeno, výrazně by to oslabilo zájem investorů o výzkum v této oblasti a tím také vývoj nových testů a léčiv. Na druhou stranu obavy z toho, že gen je patentován, vedou zase k omezení výzkumu u konkurence.

V Evropě jsou patenty Myriad Genetics platné jen v omezené podobě. Evropský parlament sice schválil už před dvanácti lety normu, která požaduje, aby v členských zemích byly geny patentovatelné, ale ta není dosud všude zavedena. Navíc i patentované geny lze v Evropě, na rozdíl od USA, používat pro výzkum a vytvářet na ně genetické testy bez souhlasu původního vlastníka patentu.

***

Obchod s „lidmi“ Patentování genetické informace v USA

Co se dá patentovat? Postupy nebo gen, který je izolovaný a očištěný a obvykle má nějaké praktické použití. Rozsudek z tohoto týdne ale brání patentování pouhých v přírodě se vyskytujících genů. Kolik je genetických patentů? V USA byly podány zhruba tři miliony genetických patentů.

K lidské genetické informaci se vztahuje 40 tisíc z nich a týkají se dvou tisíc lidských genů. Proč je patentování genů problém? Podle kritiků brání dalšímu vědeckému výzkumu. Podle svých obhájců naopak kryje náklady na genetický výzkum, podporuje tak hledání nových léků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!