27. června 2018 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porušení ústavy, maňásková justice vyhověla přání Zemana a dalších politiků, okomentoval Rath své odsouzení

David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na... | foto: Zillow Michal ŠulaMAFRA

Praha Krajský soud v Praze ve středu podruhé uznal bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a dalších deset obžalovaných vinnými z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Dostal stejný trest, tedy 8,5 roku vězení. Rath podal k vrchnímu soudu odvolání už v úterý, ještě před vynesením rozsudku. Manžele Kottovy, kteří podle rozsudku machinace s tendry organizovali, potrestal soud 7,5 lety vězení. Podnikatelce Novanské uložil pět let vězení. Soud exhejtmana potrestal podruhé. Verdikt není pravomocný. Přečtení rozsudku si nepřišel vyslechnout žádný z obžalovaných, Rath se už odvolal.

Rath ke středečnímu jednání soudu nedorazil. Vyjádřit se k němu chce na tiskové konferenci, která se uskuteční na Hradčanském náměstí ve středu v 11:00. Stejný soud uložil v roce 2015 Rathovi 8,5 roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud kvůli použitým odposlechům. Loni se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy jako důkaz použít lze. Případ se tak dostal zpět ke krajskému soudu, který však opět vynesl odsuzující rozsudek.

David Rath v úterý podal k vrchnímu soudu odvolání proti rozsudku ve své korupční kauze, který Krajský soud v Praze vynesl ve středu. Vrchní soud má odvolání dřív, než byl rozsudek vynesen, řekl Rath. Verdikt v jeho kauze lze podle něj vnímat jako porušování ústavy, konkrétně principu presumpce neviny a nezávislosti soudů. V jeho kauze šlo o likvidaci politického protivníka a „maňásková justice“ vyhověla přání Zemana a dalších politiků, uvedl Rath. Prezident podle něj na soudce tlačil a vyhrožoval jim.

David Rath po vynesení rozsudku na tiskové konferenci, která se uskutečnila na...
Vyhlášení rozsudku si ani samotný David Rath nepřišel vyslechnout.

Státní zástupce Petr Jirát navrhl, aby byl Rath za příjímání úplatků odsouzen na osm až devět let do vězení. Jirát není spokojen s tím, že bývalému hejtmanovi Davidovi Rathovi a manželům Kateřině a Petrovi Kottovým nepropadl veškerý majetek, jak soudu navrhoval. Soud rozhodl o tom, že jim mají propadnout pouze miliony, které u nich našla policie při domovních prohlídkách. Jirát kvůli tomu zváží, zda podá odvolání.

Manželé Kottovy mají ve vězení strávit 7,5 let

Manželé Kateřinu a Petra Kottovy, kteří podle obžaloby machinace s tendry organizovali, potrestal soud 7,5 lety vězení. Podle soudu by měli přijít také o peníze a cenné papíry, které se našly u nich doma a na bankovních účtech. Podnikatelka Lucia Novanská má jít do vězení na pět let, soud jí uložil i peněžitý trest. Ivaně Salačové, která se ke korupci přiznala, uložil soud za korupci podmínku. Podnikatelka v Rathově kauze figurovala jako spolupracující obviněná. 

Machinace s tendry na modernizace středočeských nemocnic, opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku či hostivického gymnázia podle spisu vypadaly tak, že Kottovi přizpůsobovali krajské veřejné zakázky za Rathova vědomí i aktivní podpory „velkým hráčům“, kdy jednoho z těchto soutěžitelů za úplatek zvýhodnili, zatímco ostatní mu záměrně dělali „křoví“. Za ovlivnění zakázek měli manažeři firem zaplatit přes 48 milionů korun. Rath a Kottovi stihli podle spisu převzít úplatky 38 milionů, z toho pro Ratha bylo 22 milionů. Pak je zatkla policie.

V případu figuruje dalších osm obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?