Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Soud začal řešit nárok Parkanové na odškodné, exministryně chce 8,5 milionu

Domoci se práva je u nás občas složité, soudy jsou přehlceny a často se vlečou… Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (70) žádá nyní ministerstvo spravedlnosti o odškodnění za stíhání v kauze nákupu údajně předražených letounů CASA pro armádu v roce 2009. Soudní případ se táhnul téměř deset let. Soudy letos Parkanovou definitivně osvobodily s tím, že o předraženou zakázku nešlo a že nákup byl naopak pro Česko výhodný. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obvodní soud pro Prahu 2 se v úterý začal opět zabývat nárokem bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové na odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Ministerstvo spravedlnosti se ženě omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. Bývalá politička žádá dalších zhruba 8,5 milionu. Soud verdikt vyhlásí příští čtvrtek.
  7:04aktualizováno  14:39

Prvoinstanční soud další odškodné Parkanové loni v březnu nepřiznal. Podle soudkyně Šárky Henzlové byla již vyplacená částka dostačující. Odvolací pražský městský soud ale dospěl k jinému závěru. Verdikt proto zrušil a spor někdejší političky s ministerstvem vrátil k novému projednání.

„Myslím si, že přiznaná částka nebyla přiměřená rozsahu újmy,“ prohlásil právní zástupce Parkanové Tomáš Sokol. Podle právníka mělo trestní stíhání na bývalou političku takový dopad, že ho není možné srovnávat s dalšími případy odškodnění. Stíhání bylo podle něj navíc od počátku bezdůvodné. „Celý zásah byl čirou zvůlí,“ prohlásil Sokol.

Zástupkyně ministerstva spravedlnosti uvedla, že úřad uznává, že bývalé političce vznikla nemajetková újma. Vyplacená částka ale podle ní byla dostatečně vysoká.

Nákup čtyř transportních letounů zhruba za 3,5 miliardy korun schválila vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Parkanovou (KDU-ČSL, později TOP 09) a šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka následně policie obvinila ze zneužití pravomoci a z porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 819 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala to, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek, a že stroje proto byly předražené.

Parkanová čelila stíhání od roku 2012, rezignovala tehdy na funkci místopředsedkyně Sněmovny. Soudy ji definitivně osvobodily v říjnu 2021. Podle pravomocného rozsudku nevznikla státu žádná škoda a oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se obchod uskutečnil v souladu se zákonem. Soudci označili za nesmysl i tvrzení obžaloby, že Parkanová se chtěla zavděčit Topolánkovi, aby ji neodvolal z vlády.

Autoři: ,