Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyhrožovali popravami veřejným osobám. Manželka se přiznala, muž vinu odmítá

Česko

  8:56aktualizováno  15:08
Městský soud v Praze v pondělí začal projednávat případ manželů, kteří jsou obžalovaní z podpory terorismu. Podle obžaloby Pavel Rus v desítkách zpráv zaslaných veřejným institucím vyhrožoval useknutými hlavami i popravami veřejně činným osobám. Jeho manželka Ivana Timová mu v tom pomáhala, k činům se přiznala a chce uzavřít dohodu o vině a trestu. Rus vinu odmítá.

K jednání Rusa přivedla justiční stráž, při příchodu na veřejnost a přítomné televizní kamery kývl. Jeho manželka se také dostavila, ale veřejnosti se snažila spíše vyhýbat. Její obhájce senát požádal, zda by mohla při čtení obžaloby zůstat na chodbě, čemuž bylo vyhověno.

Rus měl při čtení obvinění sklopenou hlavu a něco si zapisoval do sešitu. Do soudní síně si také vzal dvě velké tašky. „Jsou v ní důkazy zločinů orgánů v trestním řízení,“ sdělil na dotaz, co v nich má.

Státní zástupce viní muže mimo jiné z podpory a propagace terorismu, z vyhrožování teroristickým činem, z podněcování nenávisti vůči skupině osob, schvalování genocidia či z křivého obvinění. Veterinářka Timová je obviněna z pomoci ke zločinům spojeným s terorismem. Svému muži podle obžaloby například také pomáhala, pokud jde o veřejné šíření nenávisti nebo vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.

Za podporu terorismu a další trestné činy jim hrozí až 15 let vězení. „Nesouhlasím s obžalobou. V trestním řízení tady lžou. Zcela zásadním způsobem nesouhlasím ani s právní kvalifikací,“ uvedl Rus.

Soud nejdříve začal s výslechem Timové. „Prohlašuji svoji vinu z obžaloby. Souhlasím s právní kvalifikací. Domlouváme dohodu o vině a trestu se státním zástupcem,“ uvedla téměř v slzách obžalovaná na začátku.

Dodala, že se necítí psychicky dobře na výslech a podala již rozsáhlou výpověď při vyšetřování. Nedovedla určit, kdy chování Rusa začalo. Sama prý zprávy neposílala, jejím jménem je sepisoval její manžel.

„Celkové jeho chování bylo nevypočitatelné, chvíli byl v klidu, pak křičel, plakal, různě se to střídalo. Nebyl takový, když jsme se poznali,“ uvedla Timová.

Přiznala, že pravopis zpráv kontrolovala, ale podle svých slov více obsah nestudovala, protože na ni Rus tlačil, aby gramatiku opravila rychle. V několika zprávách manželé obviňovali konkrétního policistu ze střelby na Timovou a jejich dítě. „To se stalo, ale nevím, jestli to byla jen vzduchovka, a jestli vůbec to byl ten konkrétní policista,“ vypověděla Timová.

Timová plánuje podat žádost o rozvod a svěření dítěte do péče. Podle svých slov si už nedokáže představit, že by s Rusem dál žila. Státní zástupce Martin Bílý po výpovědi Timové předložil senátu návrh dohody o vině a trestu k přezkoumání.

Až stovky vyhrůžek

„Za vším jako na Ukrajině stojí stejná zločinecká banda židovského původu, která obsadila či infiltrovala celý český stát a jeho úřady a instituce, zejména orgány činné v trestním řízení a soudy... za tuto hrůzostrašnou zločinnost jim skutečně nezávislé soudy useknou ty prolhané hlavy,“ vyhrožoval podle obžaloby Rus v jedné v hromadně rozesílaných zprávách.

Výhružné zprávy Rus posílal z datové schránky svého otce od dubna 2021. Část z nich odesílala i Timová. Muž měl i speciální software, díky kterému mohl výhrůžky posílat nejen z notebooku, ale i telefonu.

Dále muž založil web, na kterém publikoval sérii antisemitských článků. Provoz webu podle obžaloby hradila prostřednictvím svého účtu jeho žena. Podle žalobce věděla, k čemu stránky slouží.

V nenávistných textech a datových zprávách měl muž zmiňovat například premiéra Petra Fialu, bývalého předsedu vlády Andreje Babiše či vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Dvojice je podle obžaloby poslala třeba na Úřad vlády, desítkám soudů a státních zastupitelství, městským a obecním úřadům, gymnáziím či vysokým školám v různých regionech.

Velká část ze zpráv byla antisemitsky laděná, pisatel například označil některé veřejně činné osoby za „bestiální zločince, kteří mají všichni do jednoho stejný etnický původ, lžou, podvádí a falšují“.

Letos v říjnu Krajský soud v Praze Ruse za ublížení na zdraví s následkem smrti do vězení na pět let. Podle nepravomocného verdiktu v bytovém domě v Kladně v únoru 2019 opakovaně uhodil do hlavy svoji nemocnou osmdesátiletou matku. Té tak způsobil zranění, která si vyžádala opakované operace. Seniorka o dva měsíce později zemřela.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...