Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dneska slavíme, reaguje Rittig na verdikt soudu. Zbavil ho obžaloby v kauze jízdenek pražského dopravního podniku

Česko

  10:36aktualizováno  15:13
PRAHA - Soud zbavil obžaloby všech 17 obviněných v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek, ze kterého státní zástupce vinil mimo jiné bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbistu Iva Rittiga, trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce Adam Borgula se proti němu na místě odvolal. Rittig odpoledne zveřejnil na sociální síti Instagram fotografii, na níž pro něj příznivý verdikt oslavuje.

Ivo Rittig u soudu 24. dubna. foto:  Michal Šula, MAFRA

Kauza DPP má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 kvůli zajištění prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Dopravní podnik v případu figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.

Podle soudce se obžalobě nepodařilo prokázat, že DPP vznikla škoda. Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že některé znalecké posudky byly špatně zadané, marže poskytovaná u jízdenek nebyla vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů jízdenek v Česku. Podle něj také neexistuje důkaz o tom, že by Dvořák nebo Rittig obdrželi nějaké plnění na základě uzavřených smluv dopravního podniku. Soudce rovněž upozornil na to, že vzhledem k tomu, že žalovaný skutek v první větvi případu nebyl trestným činem, nelze ve druhé větvi hovořit o legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Borgula podal odvolání v neprospěch všech 17 obžalovaných. S odůvodněním chce počkat na písemné vyhotovení rozsudku, soudce se podle něj nevyjádřil k některým skutkovým podstatám. „Mám za to, že soud polemizoval se skutkovými závěry, které byly uvedeny ve výroku obžaloby, ale nezaslechl jsem nic o důkazech, které jsem zmiňoval ve své závěrečné řeči,“ řekl. Státní zástupce se také neztotožňuje s tím, jak soud vyhodnotil znalecké posudky. 

Rittig v pátek odpoledne zveřejnil na Instagramu fotografii, jíž „oslavuje“ pro něj příznivý verdikt soudu. „Mám obrovskou a upřímnou radost! Se mnou tak celá moje rodina, která byla připravena na VŠE!,“ píše v komentáři pod snímkem.

Zástupce DPP, který v kauze vystupuje jako poškozený, si ohledně možnosti odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Na páteční vynesení rozsudku dorazilo šest obžalovaných včetně Dvořáka. Ostatní zastupovali jejich advokáti. Obžalovaní už dříve požádali o to, aby se soud mohl konat i v jejich nepřítomnosti.

Dvořák po skončení líčení kritizoval novináře, kteří podle něj ignorovali argumenty obhajoby. Státní zástupce podle něj chtěl případ využít pro vzestup ve své kariéře.

Rittig v pátek k soudu nepřišel, jeho obhájce Vlastimil Rampula označil výsledek za odpovídající. „Důvody pro podání obžaloby podle mého názoru vůbec nebyly a hlavní líčení toto jen prohloubilo,“ podotkl.

Rittig sám na twitteru zveřejnil fotku s několika lahvemi šampaňského a s poděkováním těm, kdo mu drželi palce. Na instagramu poté zveřejnil krátké video, jak s lahvemi tancuje.

Jaroslav Kubiska, jediný z obžalovaných, který spolupracoval se státním zástupcem, nechtěl rozhodnutí soudu komentovat.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Karel Škácha vyjádřil přesvědčení, že odvolací soud na rozdíl od první instance dojde k přesvědčení, že se stal trestný čin. „Věřím, že odvolací soud následně připustí jako důkaz odposlechy, které jasně dokazují korupční jednání obviněných v této kauze,“ uvedl.

Bývalý generální ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák na chodbě Městského soudu v Praze (archivní snímek).

Borgula požadoval pro většinu obviněných včetně Rittiga a Dvořáka pětileté tresty vězení a peněžité tresty ve výši pěti nebo deseti milionů korun. Spolupracujícího obviněného Kubisku soud podle něj neměl trestat.

V první větvi kauzy vinila obžaloba vedle Dvořáka dva další bývalé zaměstnance DPP - ekonomického ředitele Ivo Štiku a šéfa služeb Tomáše Petanu. Dále jednatele firmy Cross Point Pavla Švarce, Jana Janků z papírny Neograph a Petera Kmetě z karibské firmy Cokeville Assets. Původně čelili obvinění i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, ani jeden z nich se ale soudu nedožil.

‚Totální neprokázanej nesmysl.‘ Rittig řekl, že s pražským dopravním podnikem nemá nic společného

V druhé větvi případu byli vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr a jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Skupinu uzavírají Kubiska, Petr Michal a Jana Šádková z účetní firmy Peskim, advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem a Dvořákova matka Marie, která si podle obžaloby pořídila z vyvedených peněz dům na Madeiře.

Kauza údajného tunelování DPP přehledně

  • Počátky případu, který se týká zejména možného vyvádění peněz z dopravního podniku prostřednictvím papírových jízdenek, sahají do roku 2007. Tehdy se podle svědectví Vladimíra Sitty, bývalého generálního ředitele tiskárny Neograph, zrodil z iniciativy společníka firmy Jana Janků plán na získání lukrativní zakázky od městské firmy. Podmínkou bylo angažovat jako prostředníka obchodu společnost Cokeville Assets, která měla nejasnou vlastnickou strukturu a sídlila na Britských Panenských ostrovech.
  • Neograph, který pro získání zakázky namísto dosavadních dodavatelů Státní tiskárny cenin a německé Schwarz Druck využil toho, že se začal používat utajovaný ochranný prvek, odváděl podle médií z každé jízdenky firmě Cokeville Assets 17 haléřů (DPP v roce 2011 za část dodávky platil 37 haléřů za kus). Obchod začal fungovat v roce 2008, o dva roky později pak obchodní ředitel Neographu Vladimír Sitta mladší upozornil policii na podezřelé okolnosti a zmínil i to, že peníze pro Cokeville končí u pražského podnikatele Iva Rittiga.
  • V médiích se informace o podezřelé zakázce objevily v listopadu 2011, kdy o nich informovala mimo jiné Česká televize s odkazem na Sittu mladšího. To, že je výroba jízdenek pro pražský dopravní podnik "dvojnásobně předražená", potvrdil v té době Sitta starší. V prosinci 2011 DPP a Neograph smlouvu (která přitom měla čtyřletou výpovědní lhůtu) ukončily, média tehdy spekulovala o tom, že zveřejnění kauzy a ukončení smlouvy je zřejmě důsledkem sporů mezi Sittou starším a Janků.
  • Sittové v následujících letech čelili obvinění z tunelování Neographu, odvolací soud je ale loni v říjnu očistil. Oba muži označili stíhání za mstu lidí kolem Rittiga. Vladimír Sitta starší například uvedl, že je stíhán za to, že přerušil penězovod z pražského dopravního podniku. Sitta společnost Neograph zakládal a dlouhá léta vlastnil. O papírny přišel, když je ovládl někdejší spolumajitel Jan Janků. Neograph se pak přejmenoval na Security Paper Mill.
  • Policie se vedle Sittů zabývala kauzou kolem údajně předražených jízdenek a v říjnu 2013 padla první obvinění, a to z pletich při veřejné soutěži a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Média tehdy psala, že mezi obviněnými jsou někdejší generální ředitel DPP z let 2007 až 2011 Martin Dvořák, Janků, advokát Peter Kmeť a Dvořákův někdejší ekonomický náměstek Ivo Štika. V únoru 2014 pak policie kvůli jízdenkám obvinila také Iva Rittiga.
  • Počet obviněných postupně rostl, před soudem nakonec vedle Dvořáka a Rittiga stanulo loni v říjnu dalších 15 spoluobžalovaných, kromě zakázky na papírové jízdenky se případ rozrostl ještě o zajištění prodeje jízdenek (místa zejména ve stanicích metra) a SMS jízdenky. Druhá větev případu se týká údajného praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. DPP v kauze figuroval jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun.
  • Dnes soud všech 17 obviněných v kauze zbavil obžaloby. Podle soudce Petra Hovorky nebyl žalovaný skutek trestným činem. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat. Odvolání státního zástupce Adama Borguly je pravděpodobné.
  • Ivo Rittig, který je v médiích označován za hlavní postavu v pozadí kauzy, se spojování s případem bránil u soudu. Loni v červnu ale pražský vrchní soud potvrdil, že Nadační fond proti korupci nemusí stahovat z webu tiskové zprávy, které Rittiga pojí s kauzou předražených jízdenek. Letos v březnu pak Rittig sám stáhl žalobu, kterou podal v roce 2012 kvůli článkům deníku Blesk a v níž se po vydavatelství Czech News Center (CNC) domáhal omluvy a milionu korun za zprávy, které ho spojovaly s případem jízdenek pro pražský dopravní podnik.
Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj