Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Patří do skupiny zneužívající děti, říká žalobce. Muž dostal osm let vězení

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Táborský soud poslal na osm let do vězení Jana Bártu. Podle obžaloby jako vedoucí sportovních a volnočasových kroužků pohlavně zneužíval chlapce. Hrozilo mu až dvanáctileté vězení, dnešní rozsudek není pravomocný.
  17:14

Jan Bárta podle obžaloby zneužíval nezletilé z Táborska od roku 2001 do loňska.

Podle spisu je mimo jiné při různých kroužcích nebo na pobytech na horách i doma nutil k orálnímu sexu, nahé je fotil a osahával je. Navíc jim dával alkohol, nechal je kouřit cigarety nebo vodní dýmku. Většinou šlo o chlapce ve věku od devíti do třinácti let.

Bártu, jemuž navíc soud nařídil ústavní léčení, policie zařadila do skupiny, která zneužívala děti a zasahovala do několika regionů. Kriminalisté kvůli tomu prověřují několik lidí. Skupinu policie odhalila, když vyšetřovala zneužívání dětí v Ostravě a Táboře.

Kriminalisté provedli několik domovních prohlídek, obvinili několik lidí a soudy dva muže poslaly do vazby.

Policisté případy nejprve řešili odděleně, později ale zjistili, že jsou propojené.

Bárta podle kriminalistů organizoval na základních školách v Táboře kroužky pro školáky a při tom přes deset dětí sexuálně zneužil.

Také čtyřicetiletý muž z Ostravy působil ve spolku, který pomáhal dětem vyplnit volný čas. I toho kriminalisté obvinili ze zneužití několika nezletilých dětí.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v souvislosti s případem uvedl, že k lepší ochraně dětí by mohlo přispět zavedení osvědčení pro lidi, kteří chtějí s dětmi pracovat.

Takzvaný dětský certifikát by dosvědčoval, že se jeho držitel v minulosti nedopustil žádného deliktu vůči dětem. Na podobě osvědčení podle Rakušana pracují někteří poslanci spolu s náměstkem ministra vnitra Karlem Dvořákem.

Autor: