Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zprostil obžaloby 13 lidí za napadení Romů

Česko

  15:46
HRADEC KRÁLOVÉ - Okresní soud v Hradci Králové zprostil obžaloby 13 účastníků březnové demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Novém Bydžově, kteří podle spisu po skončení akce napadli trojici Romů. Podle soudu nebylo možné prokázat, který z obžalovaných se jednání dopustil. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupce Alexandr Pumprla se proti němu odvolal.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Bylo sice prokázáno, že došlo k fyzickému napadení poškozených, ale nebylo možné přesně určit, který z obžalovaných se jednání dopustil," řekl při vynášení rozsudku soudce Karel Peřina. Uvedl, že policie neprovedla správně rekognici, kdy mají být fotky podezřelých ukázané poškozeným mezi několika dalšími lidmi. V tomto případě policisté ukázali poškozeným jen snímky 15 podezřelých. "Navíc ani poškození, ani svědci nebyli schopni uvést údaje k identifikaci jednotlivých útočníků a jejich podílu na trestné činnosti," řekl Peřina.

PSALI JSME:

Státní zástupce Pumprla s rozhodnutím soudu nesouhlasí. "Provedenými důkazy bylo jednoznačně prokázáno, že minimálně někteří z obžalovaných se daného jednání dopustili," řekl Pumprla, který pro obžalované navrhoval v 11 případech podmíněné tresty. Pro dva z obžalovaných chtěl tresty nepodmíněné s ohledem na jejich další trestnou činnost.

"Byli jsme napadeni třemi Romy," hájí se

Někteří z obžalovaných před soudem odmítli vypovídat, někteří tvrdili, že je napadli Romové. "Byli jsme napadeni třemi Romy, rozhodně to není tak, jak v obžalobě, že jsme je napadli my," řekl jeden z obžalovaných. Další uvedl, že Romové lžou a celý incident vyprovokovali oni. "Já se cítím stoprocentně nevinný," řekl před soudem.

Březnová demonstrace:

Do Nového Bydžova na shromáždění a pochod svolaný DSSS přijelo na 500 pravicových extremistů a zhruba 200 jejich odpůrců.

Skupinka útočníků podle obžaloby napadla Romy v centru Bydžova asi hodinu po skončení demonstrace. Muže prý útočníci bili do obličeje, kopali do nich.

Jeden z Romů utrpěl zranění hlavy a upadl do bezvědomí. "Začali nám nadávat, uráželi nás a potom nás napadli," řekl novinářům jeden z napadených. Dodal, že útočníci křičeli rasistické nadávky a vyhrožovali jim zabitím.

ČTĚTE TAKÉ:

Patnáct údajných útočníků obžaloba původně vinila z výtržnictví, později obvinění rozšířila o přečin hanobení národa a rasy. Soud se zabýval třinácti obžalovanými, kvůli dvěma ze skupiny budou samostatná jednání.

V sedmitisícovém Novém Bydžově se situace vyhrotila loni v listopadu po několika přepadeních a znásilnění mladé ženy. Petici žádající zajištění bezpečnosti podepsalo 3257 lidí. Starosta Pavel Louda tehdy následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii opatření proti problémovým obyvatelům.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!