Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na demonstrace proti Romům v Novém Bydžově míří až 1000 lidí

Česko

  11:17aktualizováno  14:45
NOVÝ BYDŽOV - Na demonstrace do Nového Bydžova, související s tamní romskou menšinou, přijede v sobotu až 1000 lidí. Policie je připravena nasadit stovky mužů.

Dělnická strana v ulicích Chomutova - Ilustrační foto foto: ČTK

Na čtyři sobotní demonstrace do Nového Bydžova na Hradecku, které souvisejí s problematikou tamní romské menšiny, může podle starosty Pavla Loudy přijet až 1000 lidí.

Policie je na udržení pořádku ve městě připravena nasadit do akce několik stovek mužů, včetně takzvaných těžkooděnců a vodního děla.

Reportáž z Nového Bydžova:

Dorazí extrémní pravice i levice
Mítink do města, které v posledních měsících poukazuje na zvýšenou kriminalitu Romů, svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

Další subjekty následně oznámily konání dalších tří shromáždění. Do Bydžova se na ně chystají příznivci extrémní pravice i levice.

Podle tajemnice městského úřadu Marcely Česákové všichni oznamovatelé shromáždění splnili zákonné náležitosti, a radnice tak žádné nemohla zakázat či omezit. "Pokud by však v sobotu při shromážděních docházelo k páchání trestných činů, budeme je ve spolupráci s policií rozpouštět," řekla Česáková.

Situaci ve městě rozvířilo znásilnění

Situace v Novém Bydžově se vyhrotila na podzim loňského roku, kdy tam Rom znásilnil jedenadvacetiletou ženu. Následně starosta zveřejnil ostré prohlášení, v němž uvedl, že "cikáni otravujou, kradou a znásilňují". Město také přistoupilo ke strategii, že koho přistihnou v herně u automatů, ten přijde o sociální dávky. Poté, co se události medializovaly, oznámila DSSS, že na sobotu 12. března naplánovala ve městě demonstraci. Starosta nemá možnost jejich akci zakázat.

Na shromáždění a pochod Dělnické strany sociální spravedlnosti je podle ní nahlášeno až 200 lidí. Až 250 dalších by mohlo přijít na pochod a shromáždění svolané Drahomírem Radkem Horváthem. Horváth akci nazval Za poklidné soužití v Novém Bydžově. Zbylá dvě shromáždění zaměřená proti rasismu a neonacismu s celkem asi 300 účastníky svolal Jan Cemper.

"Svolavateli bylo celkem oznámena účast asi 750 lidí, celkem jich ale může být až 1000," řekl starosta Pavel Louda (ODS).

Instrukce ve videu
Do Nového Bydžova se chystají dorazit i další organizace, například na webu Národního odporu je zveřejněný klip a instrukce pro aktivisty, kteří se do Bydžova chystají. Do Bydžova zve v pozvánce na sociální síti například i iniciativa V Ústí (neo)nacisty nechceme! K blokádě neonacistického pochodu vyzývá prohlášení zveřejněné na webu Československé anarchistické federace.

Podle šéfa krajské pořádkové policie Vladimíra Hanuše se policie na sobotní akci přes měsíc připravuje a zapojí do ní všechny své složky. V akci tak vedle pořádkové a dopravní policie a těžkooděnců budou i kriminalisté, policisté se psy, policisté na koních. Připraven bude i vrtulník.

K tématu:

Z ulic zmizí i odpadkové koše
Policie podle velitele sobotní akce Petra Krásy nehodlá v sobotu demonstrovat sílu. "Budeme reagovat na vývoj situace. Chceme, aby běžný život občanů byl omezen minimálně. Nečekejte, že bude město uzavřeno a nepustíme dovnitř žádné auto," řekl Krása. Policie při zajištění veřejného pořádku bude podle něj neutrální a nebude dělat ochranu žádnému ze shromáždění.

Radnice podle starosty z ulic, kde budou shromáždění a průvody, odstranila kostky a volné dlaždice, které by mohli demonstranti házet. Do soboty z ulic odstraní i odpadkové koše. Obyvatelé by podle starosty měli sami zvážit jak ochrání svůj majetek, například zda si přeparkují auta.

Nový Bydžov

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!