Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Soud zrušil konkurz na Fischerův majetek

Česko

PRAHA Podnikatel a kdysi nejpopulárnější politik v zemi – Václav Fischer – si může oddechnout. Nejvyšší soud (NS) totiž včera zrušil konkurz, který byl na jeho osobní majetek vyhlášen v dubnu 2005.

Důvodem tohoto kroku je podle mluvčího NS Petra Knötiga skutečnost, že na Fischera již byl konkurz vyhlášen předtím v německém Hamburgu.

Případ se tak vrátí k Městskému soudu v Praze, který by měl návrh na konkurz odmítnout. „Pokud německý soud vyhlásil konkurz dříve, podle práva Evropské unie už se konkurzem český soud zabývat neměl,“ konstatoval Knötig.

Správce konkurzní podstaty chce pokračovat Rozhodnutí Nejvyššího soudu ale zaskočilo správce konkurzní podstaty bývalého Fischerova impéria Josefa Cupku. „Dnešním prohlášením Nejvyššího soudu jsme velmi překvapeni. V současné době jsme nebyli soudem oficiálně informování, a ani jsme neobdrželi jakékoliv soudní rozhodnutí. Je proto nemožné, abychom konkrétně na případné rozhodnutí reagovali,“ uvedl v tiskovém prohlášení Cupka.

Podle jeho slov i v případě zrušení rozsudku bude nadále pokračovat řízení o prohlášení konkurzu. O provinění Václava Fischera správce nepochybuje. „Jsme přesvědčeni, že pan Fischer je dlužníkem, a konkurz by měl uspokojit jeho oprávněné věřitele,“ tvrdí Cupka.

Rozsudek NS naopak nechává v klidu finanční a investiční skupinu Karla Komárka KKCG, která se postupně stala stoprocentním vlastníkem Fischerových zkrachovalých firem Fischer, s.r.o., a Fischer Air zastřešené pod CK Fischer.

Komárkova skupina totiž již od loňského roku není Fischerovým věřitelem. Loni na podzim veškeré pohledávky odprodala zahraničnímu subjektu.

„S Václavem Fischerem již nemáme a nechceme mít nic společného. Na vlastní kůži jsme poznali, jaký je pan Fischer člověk a podnikatel, a tuto velmi špatnou zkušenost považujeme za uzavřenou věc, ke které se nechceme a nebudeme vracet,“ řekl mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Problémem nadále zůstávají dva modré boeingy patřící Fischer Air, které kvůli soudním sporům stojí již dva roky na ruzyňském letišti v Praze. Fischer od státu vyžaduje finanční náhradu škody za to, že letadla nemůže využívat. Jedno kolo sporu o boeingy přitom na konci listopadu loňského roku vyhrál.

Dodnes ale není jasné, komu stroje Boeing 737 patří. Nárok na ně si totiž činí jak konkurzní správci, tak Fischerem spoluvlastněná německá firma AMF. A nejde přitom o nezanedbatelný majetek – cena obou letounů je odhadována na šest set milionů korun.

***

Problémy Fischerových firem * v červenci 2003 byla vyhlášena exekuce na majetek Fischerových firem * firmy postupně ovládl Karel Komárek prostřednictvím společnosti KKCG * v lednu 2005 Komárek požadoval po Fischerovi téměř 400 milionů korun * v únoru 2005 došlo k exekuci Fischerova majetku * v březnu 2005 vyhlásil německý soud konkurz na Fischerův soukromý majetek * o měsíc později vyhlásil stejný konkurz také český soud

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!