Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud zvedl Pitrovi trest za čachry s akciemi

Česko

PRAHA Kontroverzního uprchlého podnikatele Tomáše Pitra podruhé dostihla minulost. Městský soud v Praze mu včera k jeho starému trestu z června 2006 přidal další rok vězení. Pitr by si tak měl nyní odsedět celkem šest let. Místo toho se ale už třetí rok skrývá v západní Evropě a úspěšně se vyhýbá všem snahám posadit ho do vězení.

Kromě Pitra včera soud uložil podmíněný trest i jeho spolupracovníkovi Michalu Zouharovi. Oba muži se prý provinili tím, že v roce 2000 obrali firmu Agrocredit o nejméně 700 milionů korun, když z ní vyvedli akcie společností Setuza a Milo Surovárny.

Podle soudkyně Evy Brázdilové bylo jednání Pitra se Zouharem „vedeno s úmyslem vyvést akcie společností“. Za celý trestní senát pak Brázdilová směrem k přítomnému Zouharovi dodala: „Jsme přesvědčeni, že jste oba moc dobře znali ty vztahy, takže jste jednal s plným vědomím toho, jaký obchod je uzavírán, co je jím sledováno.“

Pitr k jednání z pochopitelných důvodů nepřišel - policie by ho totiž ihned eskortovala do vězení. Brázdilová ho proto soudila jako uprchlého a odmítla i návrh jeho advokáta Daniela Tetzeliho vyslechnout Pitra přes Skype. Tetzeli se proti verdiktu na místě odvolal a tvrdí, že Pitrovo jednání je již promlčeno. Pitrovy skořápky s firmami Brázdilová oba muže viní z toho, že čachrovali s akciemi v rámci neprůhledné změti firem okolo tehdy krachující banky IPB a potravinářského gigantu Setuzy. V červnu 2000 uzavřeli smlouvy o prodeji akcií Setuzy a Mila z majetku Agrocreditu firmě Invest Oil Bohemia. Pitr byl přitom šéfem představenstva Agrocreditu a Zouhar členem vedení Oil Bohemia. Zouharova společnost ovšem slíbených 750 milionů nikdy nezaplatila a Oil Bohemia nakonec Agrocredit odškodnil akciemi společnosti ČMFL, která Agrocredit stoprocentně vlastnila.

Akcie ČMFL ovšem v té chvíli neměly prakticky žádnou cenu. Jediné, co ČMFL prostřednictvím své dcery Agrocredit vlastnila, byly totiž vyvedené akcie Setuzy a Mila. „Ze strany obžalovaných došlo k záměrnému vyvedení jediného hodnotného majetku ze společnosti Agrocredit do společnosti Oil Bohemia,“ vysvětlila Brázdilová.

K mírnému trestu Pitrovi pomohl fakt, že za Agrocredit, který spoluvlastnila Setuza a přes kajmanský podílový fond Triton i zkrachovalá banka IPB, nikdo nežádal náhradu škody. Poškozený tak zdánlivě není nikdo. Reálně ovšem zřejmě nejvíce tratil stát, který Triton po pádu IPB víceméně převzal.

Útěk přes zelenou hranici Pitr měl nastoupit za mříže kvůli mnohamilionovému daňovému úniku už v létě 2006. Vězení se ale mistrně vyhýbal pomocí právních kliček a „omluvenek“ od lékaře. Nakonec v červnu 2007 emigroval, utekl z psychiatrické kliniky a pěšky přešel hranici do Německa. Od té doby se pohybuje po Švýcarsku a dalších západoevropských státech, které považují jeho daňový únik za promlčený a odmítají Pitra vydat. Své obchody řídí přes firmy se sídlem v Karibiku. Podle informací serveru Aktuálně.cz navíc Pitr kvůli byznysu několikrát přijel do Česka a policie ho přitom nikdy nedokázala dopadnout.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...