Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Soudci: Náš majetek je tajný

Česko

  7:57
BRNO/PRAHA - Soudci odmítají majetková přiznání. Sepisovat a předkládat veškerý svůj majetek jim a dalším veřejným funkcionářům ukládá návrh zákona o střetu zájmů, který připravilo ministerstvo spravedlnosti.
Soudce (ilustrační foto)

Soudce (ilustrační foto) foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Ministerský plán odmítli v sobotu delegáti právě skončeného brněnského sněmu Soudcovské unie. Nejvíc ze všeho kritizovali fakt, že přiznání by měla být volně přístupná na internetu.
„Na jednání byly dva tábory,“ vysvětlil ostravský soudce Jiří Gottwald.

Jedna skupina podle něj připouštěla přiznání, ale v neveřejné podobě. Další byli úplně proti a upozorňovali na protiústavnost takového kroku.

„Hlasování bylo velmi těsné. Nakonec ale, tuším o dva hlasy, zvítězil názor, že nebudeme podporovat žádnou podobu majetkových přiznání,“ řekl LN Jaromír Jirsa, prezident Soudcovské unie.

I když Jirsa patří mezi menšinu soudců, kteří majetková přiznání podporují, ani on nesouhlasí s jejich vystavováním na webu.

„To není možné. Musíme dbát na bezpečí soudců. Každý z nich za svoji kariéru odsoudí stovky, možná tisíce lidí. Nebylo by rozumné, aby si mohl kdokoliv hledat podrobnosti o jejich soukromí,“ pokračoval Jirsa.

Aby se předešlo možné mstě, bylo by podle Jirsy rozumné údaje o majetku soudců nezveřejňovat, ale předávat je nějakému kontrolnímu úřadu.

Návrh zákona o střetu zájmů kritizovala z tohoto důvodu i předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. „Vytváří to prostor pro to, aby soudci byli předmětem spekulací, vydírání nebo dokonce za určitých okolností i osobních útoků,“ řekla Brožová nedávno České televizi.

Ministerstvo spravedlnosti ovšem na uskutečnění svého plánu trvá. „Na internetu by vždy bylo jen jméno soudce a stručný popis majetku. Pokud by třeba šlo o byt nebo dům, chyběla by tam adresa,“ tvrdí mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

„Na Slovensku to již funguje a proti přijetí nikdo neprotestoval. Přispěje to k důvěryhodnosti české justice. Zveřejnění se za těchto podmínek může bát jen ten, kdo nemá čisté svědomí,“ dodal Dimun.

Zákon o střetu zájmů se nemá týkat zdaleka jen soudců. Vztahovat by se měl především na politiky (ministry, poslance, senátory) a další veřejné funkcionáře.

Ušetřeni by tak nezůstali třeba obecní a krajští zastupitelé, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů, ombudsman nebo členové bankovní rady.

Veřejní činitelé by podle návrhu měli přiznávat majetek, jehož hodnota je vyšší než 250 tisíc korun, a cenné papíry či obchodní podíly ve společnostech v hodnotě nad 50 tisíc korun.

Stejně jako nyní by museli oznamovat vedlejší příjmy, dary a nemovitosti, které si koupili. Za pozdní oznámení by hrozila pokuta až 30 tisíc korun, za nepravdivé až půl milionu korun. Zákon nyní ve sněmovně projednávají jednotlivé výbory. V nejbližší době přijde do druhého čtení.

Soudci na svém zasedání také přijali etický kodex. Ten vychází z dokumentu sepsaného v roce 2001 mezinárodní soudcovskou asociací. Kodex počítá mimo jiné se zásadami nezávislosti, nestrannosti, bezúhonnosti a rovnosti, ale i s pravidly slušného chování a důstojnosti. Důraz klade také na vstřícné jednání s veřejností a médii.

V čele Soudcovské unie, která sdružuje zhruba polovinu ze třech tisícovek českých soudců, bude po sobotní volbě stát na další tři roky dosavadní prezident Jaromír Jirsa.

„To není možné. Musíme dbát na bezpečí soudců. Každý z nich za svoji kariéru odsoudí stovky, možná tisíce lidí.“

„Na Slovensku to již funguje. Zveřejnění se za těchto podmínek může bát jen ten, kdo nemá čisté svědomí.“

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...