Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Soudci varují: Nevrhejte se do úpadku bezhlavě

Česko

PRAHA Po několika týdnech praktických zkušeností s osobním bankrotem bijí soudci na poplach.

„Lidé se do úpadků vrhají bez rozmyslu,“ říká místopředseda Krajského soudu v Praze Luboš Dörfl. „A někdy jim to může přinést víc problémů než užitku.“

Ministerstvo spravedlnosti chystá na základě připomínek soudců kampaň, ve které lidem vysvětlí úskalí bankrotu a oddlužení.

Možnost umazat si sedmdesát procent svých dluhů nalákala od začátku roku k podání návrhu na oddlužení už stovky osob. Několik z nich už na vlastní kůži poznalo největší riziko – místo oddlužení prohlásil soud na jejich majetek konkurz. Přesně toto například potkalo invalidního důchodce z Ústí nad Labem Jaroslava Dunu. Místo aby se jeho 160tisícové dluhy snížily, prohlášením konkurzu ještě stouply. A to o celých padesát tisíc korun, což činila odměna pro insolvenčního správce.

Ještě horší může být konkurz pro člověka, který má nějaký majetek nebo ho věřitelé zatím nepředali exekutorům. „Všichni, kdo přihlásí své pohledávky, mají rozhodnutím soudu o úpadku v ruce exekuční titul,“ říká insolvenční správce Pavel Mareček. Dörfl upozorňuje, že zpeněžení majetku v konkurzu nebývá ani výhodné, ani laciné.

Pokračování na straně 6

Dokončení ze strany 1

Většinu návrhů na oddlužení zatím soudy zamítly z formálních důvodů. Potkalo to například Jiřího Stehlíka z Kladna. Znalecký posudek na cenu jeho chaty byl dva roky starý a v týdenní lhůtě nestihl dodat aktuální. Je na tom lépe než ti, kdo spadnou do konkurzu. Požádat o oddlužení znovu ale nemůže, nová žádost za obdobných podmínek není možná.

Konkurz hrozí tomu, kdo odevzdá formálně správnou žádost, je podle soudu v úpadku, ale nesplní podmínky pro oddlužení. Zatím se to stalo ze dvou důvodů – buď dlužník neměl dostatečný příjem na třicet procent dluhů a odměnu pro insolvenčního správce, nebo byl živnostník.

Ani ten, komu soud oddlužení povolí, nemusí mít vyhráno. Když poruší podmínky, může i on skončit v konkurzu. Stačí třeba zvýšení nájmu. „Když uzavřete smlouvu na vyšší nájem, je to nový závazek,“ potvrzuje soudce Dörfl. „Asi byste si musela najít lacinější byt nebo zvýšit své příjmy. Pravidla jsou přísná, ale nesmíte zapomenout, že věřitelé odpouští sedmdesát procent dluhů.“

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...