Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudkyně a její „americký sen“

Česko

Životní příběh Sonii Sotomayorové, nominované k Nejvyššímu soudu, připomíná Obamův

WASHINGTON/PRAHA Z Bronxu až na post soudkyně Nejvyššího soudu, takový je příběh Sonii Sotomayorové, kterou vybral prezident Barack Obama, aby u nejvyšší soudní instance nahradila Davida Soutera odcházejícího na penzi. Její nominaci ještě musí schválit Senát, ale vzhledem k její dosavadní bohaté praxi půjde pravděpodobně jen o formalitu.

Vášnivá fanynka baseballistů New York Yankees bude ve více než dvousetleté historii soudu teprve třetí ženou, která v něm zasedne (první byla Sandra Day O´Connorová). Její příběh v lecčems připomíná příběh Baracka Obamy.

Sotomayorová se narodila v rodině hispánských přistěhovalců z Portorika. Její otec, jinak vyučený zámečník, neuměl anglicky ani slovo. Rodina žila vesměs v bytech pro sociálně slabší a často se stěhovala, i když jen v rámci Bronxu.

Když bylo Sonie šest let, zjistili jí lékaři cukrovku. Aby toho nebylo málo, o pouhé tři roky později přišla o otce. Matka, která pracovala jako zdravotní sestra, se tehdy zařekla, že jí a jejímu bratrovi Juanovi dopřeje co nejlepší vzdělání. Sonia dodnes vzpomíná na to, jak jim domů přinesla výtisk Encyklopedie Britannica, aby se naučili pořádně anglicky. V domě, ve kterém tehdy žili, měl doma knihy málokdo a ani malou Soniu čtení moc nebavilo. Daleko raději sledovala v televizi případy slavného advokáta Perryho Masona.

Levicová liberálka? K smíchu... Dění u soudu jí natolik učarovalo, že se rozhodla stát se soudkyní. Za svým cílem šla tak odhodlaně, že se probojovala až na Princeton, který navíc absolvovala s „červeným diplomem“ (jinak titulem summa cum laude). Svá studia později ukončila doktorátem na Yaleské univerzitě.

Praktické zkušenosti sbírala u prominentního newyorského prokurátora Roberta Morgenthaua. „Byla odvážnou, důslednou a nesmírně pracovitou žalobkyní,“ zavzpomínal na ni Morgenthau.

Bílý dům ji při oznámení nominace charakterizoval podobně (jako „ostrou a nebojácnou“). Prý to bude potřebovat, až bude diskutovat s předsedou Nejvyššího soudu Johnem Robertsem, který vede momentálně početnější konzervativní křídlo devítičlenného sboru (konzervativci převažují v poměru 5:4). „Obamu zajímalo hlavně to, jestli má na to postavit se Robertsovi,“ řekl deníku The Washington Post nejmenovaný zdroj z Bílého domu. „Po rozhovoru s ní prezident řekl, že nemá strach, že by to nedokázala.“

Její nominace vzbudila větší odpor jen u skalních konzervativců, kteří ji ocejchovali jako levicovou liberálku. „To je k smíchu,“ poznamenal její někdejší mentor a šéf Morgenthau ve sloupku v deníku The Wall Street Journal. „Jsem si jistý, že u všech těch, které žalovala, měla k liberálce pořádně daleko...“ Že to s jejími postoji bude jinak, dosvědčuje i fakt, že její nominaci zvažoval už Obamův předchůdce George W. Bush.

Kolegové mluví o Sotomayorové jako o „uvážlivé, opatrné liberálce, která bude respektovat předchozí verdikty Nejvyššího soudu“. Nevylučují však, že bude „zkoušet prosazovat svou v případech omezování osobní svobody jednotlivce“. Ty totiž preferuje.

***

Nejvyšší soud Nejvyšší soudní instance vznikla v roce 1789. V druhé polovině 19. století se počet jejích členů ustálil na devíti. Soudci jsou jmenováni na doživotí. Soud momentálně vede John Roberts, kterého nominoval v roce 2005 George W. Bush. S ním získali ve sboru převahu konzervativci (v poměru 5:4). Pokud Senát schválí nominaci Sonii Sotomayorové, budou v soudu zasedat dvě ženy (druhou je Ruth Bader Ginsburgová).

5x Sonia Sotomayorová

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...