Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soudkyně řídila bankrot manželů. Pak levně koupila jejich dům

Česko

  11:37
PRAHA - Do neobvyklého střetu zájmů se dostala pardubická soudkyně Jaroslava Zusková. Koupila dům zadlužených manželů, jejichž bankrot řídila a to i přes to, že dva zájemci nabídli za stavení více peněz. Na svém jednání Zusková čelící kárné žalobě nevidí nic divného.
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Před dvěma lety soudkyně začala řešit případ manželů, které zruinovalo velké množství půjček. I přes svoji zanedbanost ji zaujal jejich vesnický dům se zahradou a stodolou. Rozhodla se, že ho koupí. Jenže nebyla sama - dva zájemci nabízeli 635 a 760 tisíc.

To přišlo Zuskové příliš, a tak zrušila přímý prodej a nařídila dražbu. "Říkala jsem si: Takhle to koupit nemůžu, ať to jde do dražby. A do té dražby se z těch zájemců nepřihlásil nikdo,“ přiznala Hospodářským novinám, které na případ upozornily. Plán vyšel a soudkyně dům získala za vyvolávací cenu 600 tisíc korun. Dnes v něm bydlí a opravuje ho.

Proč bych to nemohla udělat?

Ve svém jednání nespatřuje sebemenší problém. "Rozumím, na co se chcete zeptat: Jestli mi to nepřipadá blbé. Ale proč bych nemohla koupit ve veřejné dražbě něco, co chci?“ pokládá si otázku. Jiný názor však mají její nadřízení.  "Vidíme v tom střet zájmů,“ potvrdila mluvčí královéhradeckého soudu Jana Kliková. 

Zusková by tak v krajním případě mohla přijít o místo, překvapivě jí to však vůbec nevadí. "Víte, abych vám pravdu řekla, mně je to docela jedno. Mě už tahle práce přestává bavit,“ přiznává bezelstně.

Na veřejnosti se o konkurzní soudkyni z Pardubic mluvilo už v roce 1999. Tehdy ohlásila, že doma našla stotisícový úplatek od advokáta, jehož případ řešila. Případ nakonec zůstal otevřený, Zusková totiž korupci nenahlásila na policii.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat