Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soudní znalce čekají čistky

Česko

Soudní znalci často určují budoucí podobu rozsudku. Za své omyly přesto nenesou žádnou odpovědnost. To by se nyní mělo změnit.

PRAHA Ministerstvo spravedlnosti si chce došlápnout na soudní znalce. Těm, kteří posudek bezdůvodně odmítnou, zpracují ho nekvalitně či se zpožděním, bude (pokud tedy vláda a parlament schválí novelu zákona o znalcích a tlumočnících) již od konce příštího roku hrozit citelná pokuta. Hned od ledna se výrazně zpřísní pravidla uznávání znaleckých ústavů. Ty stávající pak dostanou rok na to, aby nově stanovená kritéria naplnily. Pokud tak neučiní, v lednu 2012 skončí. Hrdý titul: soudní znalec „Znalecké posudky dnes často fakticky rozhodují o výsledcích sporů, znalci však za ně podle stávající zastaralé právní úpravy nenesou odpovědnost,“ míní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. V budoucnu by měli za chyby platit. Za vážné prohřešky by jim hrozila až stotisícová pokuta či vyškrtnutí ze seznamu znalců. Za mírnější prohřešky pak pokuta poloviční, a pokud by se sešly tři, mohlo by ministerstvo znalce rovněž zbavit funkce. Vyškrtnutí ze seznamu je sice možné již dnes, ovšem nepoužívá se. „Rádi bychom tuto sankci využívali více, aby se sbor znalců pročistil,“ tvrdí ministr.

Ke včerejšku mělo Česko přesně 10 383 znalců a podle zkušeností většiny soudců zdaleka ne všichni z nich pracují dobře. Objevují se nekvalitní nebo opožděné posudky. Hrdý titul soudní znalec se navíc za jménem hezky vyjímá a řada jeho nositelů ho využívá výhradně ve svém soukromém podnikání, aniž by kdy zavítala k soudu. „Chceme, aby bylo postihnutelné i odepření podání posudku. Pokud má někdo kulaté razítko, nemůže orgánům veřejné moci odepřít vypracování posudku,“ vysvětluje Pospíšil.

Soudci Pospíšilovy snahy vítají, někteří ovšem míní, že účelnější by bylo zvýšit znalečné ze současných obvyklých 200 až 350 korun za hodinu práce, a nalákat tak skutečné odborníky. S tím souhlasí i sexuolog a velmi aktivní soudní znalec Petr Weiss. „Na Slovensku jsou znalci honorováni dvakrát až třikrát lépe,“ řekl LN nedávno.

Znalecký ústav na živnosťák Potíže se znaleckými ústavy, které často v případě protichůdných posudků dostávají za úkol vypracovat tzv. revizní posudek, jsou podle Pospíšila „ještě větší než se samotnými znalci“. Už v lednu 2011 proto začne platit instrukce ministra spravedlnosti, podle které se znaleckým ústavem bude moci stát jen takové zařízení, které bude mít ve svých řadách nejméně tři znalce, kteří ovšem nebudou figurovat coby znalci v jiném ústavu. Ministerstvo chce také kontrolovat, jestli má ústav potřebné vybavení – například laboratoř.

Podle Pospíšilova náměstka Filipa Melzera jsou obavy namístě. „Máme dnes 35 znaleckých ústavů, které jsou buď jednoosobovou společností s ručením omezeným – tedy za kterými stojí ve skutečnosti jedna osoba, nebo jde dokonce o fyzickou osobu, která podniká na základě živnostenského oprávnění, a přesto jsou registrovány coby plnohodnotné znalecké ústavy.“

***

POSPÍŠIL HROZÍ POKUTAMI I VYHAZOVEM

* Stát chce postihovat špatnou práci znalců. Za nekvalitní a zpožděné posudky či za jejich odmítnutí jim podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila budou hrozit až stotisícové pokuty či vyškrtnutí ze seznamu znalců. Novela jde v únoru do vlády, platit by mohla již na podzim.

* Česko má nyní 10 383 znalců.

Někteří však u soudu nikdy nebyli. Jejich odvolání je možné již dnes, nikdo tak ale ještě potrestán nebyl. * Už 1. ledna 2011 začnou platit nová, tvrdší pravidla pro znalecké ústavy. Ty, které se během jednoho roku nepřizpůsobí, zaniknou.

Autor: