Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Soudruhu, jsi nesoudružský“

Česko

Svržení kapitalismu odložili mladí komunisté na neurčito. Bojují sami mezi sebou. Frakce zakázal už Lenin, rozhádaní komsomolci to ale ignorují.

PRAHA Členové rozpuštěného Komunistického svazu mládeže (KSM) se „utrhli ze řetězu“ a po vzoru dávných velikánů dělnického hnutí se pustili do nelítostného bratrovražedného boje.

Ministerstvo vnitra eviduje už osm různých občanských sdružení, která mají kořeny v bývalém KSM. Jednotlivé frakce se přitom navzájem obviňují z usurpování moci, či dokonce z porušování zákonů. Předáci KSČM se od sporů distancují, i když velká část „mládežníků“ má stranickou legitimaci.

Nejtvrdší boje se rozhořely mezi expředsedou KSM Milanem Krajčou a odštěpenci kolem Lukáše Kollarčíka. Ti 22. listopadu založili v Přerově Svaz mladých komunistů Československa (SMKČ). Krajča má zase blízko k dalším dvěma novým sdružením – Svazu mládeže a Lidovému hnutí proti EU. Obě strany sporu tvrdí, že rozpuštěný KSM stále existuje, ovšem až do doby, kdy ho úřady znovu povolí, chtějí jeho exčleny ovládat právě ony.

Odštěpenci Krajču obvinili z podílu na trestné činnosti i z „nesoudružského“ chování a sesadili ho. „Krajča... (19. listopadu) svolal předsednictvo... v takovém čase, o kterém mu bylo známo, že dva z pěti členů předsednictva se nebudou moci jednání zúčastnit. Jako reakci na toto nesoudružské jednání se odmítli tři z pěti členů předsednictva účastnit. Krajča se tak sešel maximálně s jednou členkou předsednictva ÚR KSM, shodou okolností svou přítelkyní,“ zní zdůvodnění tohoto kroku na webu SMKČ.

Krajča na stále ještě existujícím webu KSM označil tyto útoky za „lživé“ a odmítl i to, že by se měl podílet “ na závažné trestné činnosti“. Parta kolem Kollarčíka trvá ovšem na svém a tvrdí, že jim Krajča ukradl web a časopis KSM.

„Dospělí“ komunisté dávají od svého rozhádaného dorostu ruce pryč. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše se rozkolem v pátek zabýval výkonný výbor strany, za nikoho se prý ale nepostavil. Dolejš spor hodnotí jako „nešťastný“.

KSČM frakční boje mladých mrzí a zklamaný by určitě byl i zakladatel reálného socialismu Lenin, který v roce 1921 na X. sjezdu strany veškeré frakce zakázal. Odchylky ostatně netrpěl ani druhý velký vzor českých komsomolců – Stalin, jehož straničtí odpůrci končili v gulagu nebo rovnou s prostřeleným týlem ve sklepeních Lefortova či dalších moskevských věznic.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...