Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromníci útočí na státní lesy

Česko

PELHŘIMOV K požadavkům na zrušení obřího tendru na lesnické práce státního podniku Lesy České republiky se připojili i soukromí majitelé lesů. Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů (SVOL) požaduje, aby tendr, ve kterém státní Lesy hledají dodavatele těžebních a pěstebních prací a zároveň chtějí prodat dřevo na příštích až deset let, nahradila krátkodobá výběrová řízení na jeden až dva roky.

„Čas by měl stát využít k vypracování a přijetí nového zákona o státním lesním majetku a k vypracování koncepce státního podniku Lesy České republiky,“ řekl na konferenci SVOL jeho předseda František Kučera. Podle něj je třeba i novela zákona o veřejných zakázkách a zlepšení evidence vytěženého dřeva.

Proti tendrům již dříve vystoupily ekologické organizace, vysokoškolští pedagogové z lesnických škol, lesnické asociace i politické strany, například zelení, KDU-ČSL nebo část poslanců ČSSD.

Státní podnik vytrvale kritiku odmítá a dlouhodobě uvádí, že tendry jsou v souladu s vyhodnocením memoranda, které uzavřelo ministerstvo zemědělství se zástupci největších lesnických a dřevařských organizací. Podle něj je nejvýhodnější outsourcing všech činností.

„Státní podnik je dominantním subjektem na trhu. Podmínky tendru navíc nemohou plnit menší a střední firmy, nezaměstnanost v regionech tak půjde nahoru. Vítěz zakázek navíc bude stejné podmínky, jako má u Lesů České republiky, vnucovat i ostatním dodavatelům dřeva,“ řekl Kučera.

Zároveň varoval před tím, aby zastupitelstva a radní měst, která vlastní obecní lesy, postupovali podobným způsobem jako Lesy - tedy plným outsourcingem všech služeb.

Lesy ČR podle soukromých a obecních vlastníků při tendrech navíc naprosto přehlížejí vládou schválený národní lesnický program, který státu výslovně ukládá, aby při přidělování lesnických zakázek myslel na regionální rozvoj a zaměstnanost. Ke kritice se tak na konferenci připojil například poslanec Petr Zgarba (ČSSD). „Činnost Lesů ČR je ostuda. Ani amazonské pralesy se nevykrádají tak, jak jsou nastaveny podmínky tendrů u státních lesů,“ řekl Zgarba.

Výběrová řízení Lesů pozastavil koncem února antimonopolní úřad, který stále šetří, zda státní podnik postupoval v souladu se zákonem. Kvůli problémům s tendrem se zvyšují i výkupní ceny dřeva - stouply v druhém čtvrtletí letošního roku až o deset procent. Jde o první zvýšení po dvou letech.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...