Pátek 26. listopadu 2021, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromý bazén: a přece to jde

Česko

Rok krytých bazénů zažívá Brno. Město bývalo v zimě roky téměř na suchu, dostalo rychle za sebou druhý areál.

Z větší části postavený za soukromé peníze.

BRNO Žádné vodní atrakce, žádný wellness. V Brně-Řečkovicích vyrostl prostý krytý plavecký bazén. Výjimečný je v jiném ohledu: z větší části ho zaplatili sponzoři. Šest pětadvacetimetrových drah mělo původně sloužit hlavně sportovcům z klubu triatlonistů, otevřou se ale i veřejnosti pro kondiční a rekreační plavání.

„Tenhle má výhodu, byl stavěn přesně pro plavce. Nedělaly se experimenty s hloubkou, promýšlely i takové drobnosti, jako že šatní skříňky budou na dvacetikorunu, aby se v nich lidé jako v jiných bazénech nepokoušeli používat žetony a zámky nekazili,“ popsal trenér plavců VSK Univerzita Brno Jiří Povolný. Jeho svěřenci si bazén vyzkouší už tento týden.

Michal Kočař ze společnosti, která stavbu zajistila, potvrdil, že z veřejných zdrojů dostali asi čtyřicet procent nákladů. Zbytek získali od sponzorů. Cena bazénu i navazující posilovny činí asi sedmdesát milionů korun. Na provoz by si chtěli vydělat, ceny jsou dokonce nižší než jinde.

Otevření bazénu přichází jen krátce po zprovoznění městského akvaparku v Kohoutovicích, za který radnice zaplatila 210 milionů korun. Ten se stal v pořadí pátým krytým bazénem patřícím městu Brnu. Kromě něj funguje i plavecký bazén na Lesné patřící TJ Tesla a několik menších školních bazénů.

Brno nyní stojí před zásadním rozhodnutím, co s největším brněnským plaveckým stadionem za Lužánkami. Tamní bazén je jako jediný ve městě padesátimetrový, je však v havarijním stavu. Brno jej loni koupilo po uvalení konkurzu na soukromého majitele, který komplex získal při privatizaci od tehdejšího Československého svazu tělesné výchovy. Areál v havarijním stavu vyžaduje rekonstrukci.

Zatím se upravilo jen to nejnutnější, plány radnice jsou ale veliké. I když zatím jen plány. Od poloviny května funguje pracovní skupina pro vybudování akvaparku. Primátor Roman Onderka slibuje, že ve spolupráci s privátním sektorem vybudují sportovní areál, jehož součástí bude rozsáhlejší brněnský akvapark.

Podle plánu by měl akvapark za Lužánkami znovu nabízet padesátimetrový bazén s tribunou, doplněný ale vnějšími i vnitřními atrakcemi a komerčními službami. Vyřešeno by mělo být i parkování. Projekt akvaparku je součástí komplexní revitalizace celého území Ponavy, dalšími etapami jsou rekonstrukce fotbalového stadionu a využití komerční plochy pro byty a administrativní a obchodní prostory. Projekt by mohl být financován i pomocí kombinace evropských a privátních peněz.

***

KOUPÁNÍ BEZ DEŠTĚ

Kryté plavecké areály v Brně:

* Plavecký areál za Lužánkami

* Akvapark v Kohoutovicích

* Bazén na Kraví hoře

* Bazén TJ Tesla

* Krytý bazén na Ponávce

* Bazén v Řečkovicích

* Bazén v Rašínově ulici

Všechny vyjma Lužánek mají

k dispozici bazény o délce 25

metrů. Po roce 1989 vyrostly jen

areály Kraví hora, Kohoutovice

a nyní Řečkovice.

Kryté bazény dostupné z Brna:

* Bazén Blučina

* Aquapark Vyškov

* Plavecký areál Kuřim

* Plavecký bazén Blansko

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!