Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Soumrak crocsů

Česko

Zatímco v Americe hynou crocsy na úbytě, u nás si řada lidí pořád myslí, že jsou „in“. Koneckonců český internetový obchod, který je u nás prodává, otevřel teprve před dvěma měsíci.

Americkými módními časopisy nedávno proběhla znepokojující zpráva: crocsy hynou na úbytě. Svět je jimi zahlcen, a protože ty pravé vydrží ve formě pravděpodobně déle než jejich nositelé, nové si už nikdo nekupuje. Firma možná zkrachuje! Ničeho takového se u nás nemusíme bát. Jako vždy jsme v módě o dva roky pozadu, a tak se teprve před dvěma měsíci otevřel první český internetový obchod, kde se pravé crocsy dají sehnat. Kde se tedy vzaly všechny ty šílené pestrobarevné gumové boty, které jsme celé léto vídali na plážích, v kempech a – bohužel – i na městských ulicích? S největší pravděpodobností to byly levné napodobeniny z tržiště. Češi totiž chtějí být in, ale zaplatit za to tisícovku, když můžu mít „totéž“ z tržiště, to zase ne.

„Tak ošklivé, že je prostě musíte milovat“ Americká značka Crocs je na trhu od roku 2003. Krokodýlí boty (croc je anglická zkratka pro krokodýla, jehož tlamu připomíná nejrozšířenější model Cayman) byly původně určeny pro jachting – vydržely mokro, neklouzaly na lodi a byly pohodlné. Rozhodně neměly být pro parádu. Jenže zákazníci začali boty „tak ošklivé, že je prostě musíte milovat“ (jak tvrdí reklamní slogan firmy), nosit i při jiných příležitostech. Nejpozději v roce 2006 se z krokodýlích bot stal celosvětový hit. Po světě se v nich prohánějí lékaři, kadeřnice, číšníci, matky s dětmi i manažeři. Důvod jejich obliby je jasný – crocsy jsou pohodlné, lehké (váží jen 200 gramů), odolné a nevyžadují složitou údržbu. Dokonce se prý dají prát v pračce.

Obrovská popularita dala vzniknout velkému množství variant. V obchodech není jen klasický neforemný model ve všech barvách duhy, ale i jeho o něco méně nehezcí sourozenci. Dámy si mohou vybrat letní pantofle Capri, Captiva nebo Cleo či balerínky Prima, Alice a Malinda. Do mrazů jsou určeny vysoké barevné boty s kožíškem uvnitř i venku. Co na tom, že vypadají jako kříženec důchodek a gumáků, kterého stvořil někdo pod vlivem LSD? Proti gustu žádný dišputát!

Šance pro modrého ptáka?

Kdyby se vám náhodou zdálo, že jste v crocsech málo nápadní, což jde vzhledem k jejich tvaru a barvám dost těžko, můžete si na ně připnout ozdůbky, takzvané jibbitz (okolo 75 Kč). Na první pohled hloupost, z obchodního hlediska ovšem naprosto geniální (kdo by odolal nářku dítěte, že chce jibbitz berušku!). Je libo kytičku, včelku, meloun, Spidermana nebo raději malou mořskou vílu Arielu? V USA můžete prostřednictvím jibbitz projevit i svůj politický názor a připnout si na crocsy symbol republikánů – slona s hvězdičkami a pruhy. Třeba nám i naše politické strany nabídnou originální české ozdobičky – no uznejte, modrý pták či rudé třešně by se v crocsech vyjímaly skvostně!

Do Česka vstoupily krokodýlí boty v roce 2007 a záhy se staly obrovským hitem. Všichni, kteří chtěli být in, je museli mít. Nosily je celebrity jako Aňa Geislerová, Pavel Liška, Matěj Ruppert nebo Kryštof Michal. Crocsy byly na stránkách módních magazínů a všude se o nich mluvilo – jedni je milovali, jiní nenáviděli. Názor na ně měl každý. I já jsem uvažovala, že si je koupím, ale zdravý rozum naštěstí převážil a krokodýlí boty jsem nechala jiným.

Dnes mají crocsy v Česku už i svůj oficiální e-shop (urbanlux. cz). Ceny se tu ovšem pohybují mezi 550 až 1600 korunami v závislosti na modelu, takže je pořád výhodnější nechat si je poslat z ciziny. Na mezinárodním aukčním portálu eBay je můžete pořídit už od deseti dolarů, tedy asi za 170 Kč. A druhým důvodem, proč zajít raději na eBay, je i výběr - urbanlux. cz nabízí například v dámské variantě jen sedmnáct modelů.

Boty, co odešly s Bushem Největší dobu slávy ale mají crocsy už za sebou. Že by proto, že je nosil nepopulární bývalý americký prezident George W. Bush? Prezident v gumových botách tehdy u amerických módních kritiků vyvolal jen pobavené úsměvy – Bushe nikdy nepovažovali za znalce stylu.

Sama firma Crocs zažívá těžké časy, které začaly ještě před začátkem celosvětové finanční krize. Po svém vzniku prožila raketový vzestup, kdy vyráběla téměř sedm milionů párů bot měsíčně. Podle amerického časopisu Bussines Week se však stala obětí vlastního úspěchu. Když dobyla USA, investovala společnost obrovské částky do získání evropských a asijských trhů. Jenže tam narazila a její akcie zahájily svůj strmý pád. Číňané totiž dokážou vyrobit kopie gumových bot mnohem levněji, a dostat je tak k zákazníkovi daleko rychleji, než k nim najde cestu originální produkt.

Nekvalitní kopie crocsů neválcují originál jen v Asii, ale i v Evropě. Poznáte je lehko – jsou za dvě stovky a na první pohled budou vypadat úplně stejně jako originál. Až na to, že jim bude chybět značka krokodýla. Domů si přinesete plastový paskvil, který vám leda tak zničí nohu. Vlevných napodobeninách se budete potit, protože obyčejný plast neodvádí vlhkost (originální crocsy jsou vyrobeny ze speciálního plastu Croslite, který působí proti zápachu). Navíc si výrobci v Asii nelámou hlavu s bezpečnostními normami, takže když se z bot osypete nebo vám nekvalitní plast obarví ponožky, nemůžete se ničemu divit. Boty se pravděpodobně rozpadnou po pár dnech, ale aspoň chvíli budete vypadat, že znáte trendy...

Nesnažte se ovšem ohromit krokodýlími botami někoho, kdo je pověstný svým stylem nebo má zálibu ve sledování módních trendů. Crocsy nikdy nebyly, snad kromě Česka, symbolem vkusu – právě naopak. Noste si je doma, ale na veřejnost je nevytahujte. Tam nikdy nepatřily.

***

Nekvalitní kopie neválcují firmu Crocs jen v Asii, ale i v Evropě. Dostaly se k zákazníkům dřív, než si k nim našel cestu originál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!