Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sousoší trpí nájezdy vandalů

Česko

  8:55
Praha - Vandal, který minulý týden poškodil sousoší sv. Kříže na Karlově mostě, možná způsobil, že se jedna z nejnavštěvovanějších památek světa už nikdy nezaskví v celé kráse. Město se od včerejška zabývá myšlenkou, že postupně nahradí všechny originální plastiky kopiemi.

Karlův most. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Něco se s tím udělat musí. Situace, že u nás může kdokoliv ničit památky, je šílená. Nedovedu si představit, že by se něco takového dělo například v Římě,“ sdělil pražský radní pro kulturu a sport Milan Richter.

 Způsobů, jak vandaly zastavit, je několik. Jedním z nich je posílení policejních hlídek na mostě, zefektivnění kamerového systému, ale i výměna originálních soch za kopie. „Je to zatím jen takový nápad. Teprve si nechávám spočítat, kolik by to stálo. Ale uvažuji o tom v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí Karlova mostu, která má začít už letos, při návštěvnickém provozu,“ sdělil LN radní Richter.

 Sousoší sv. Kříže (zvané též Kalvárie), které je poškozeno od minulého týdne, hned tak opraveno nebude. Zatím není ani stanovena škoda, kterou vandal způsobil odtržením části hebrejského nápisu ze 17. století. Není to poprvé, co je část sousoší sv. Kříže poškozena. Před několika lety někdo utrhl paži soše sv. Jana Evangelisty, která patří rovněž do zmiňovaného sousoší. Navždy z něho zmizela i orlice, která byla původně na erbu.

 Na Karlově mostě je třicet soch, z toho třináct barokních originálů. Jsou mezi nimi i výjimečně cenné sochy Matyáše Bernarda Brauna a rodiny Brokoffů. Pouze devět originálů bylo zatím z mostu sejmuto a nahrazeno kopiemi. Přitom ze soch a sousoší na Karlově mostě se ztrácejí drobné atributy již několik let. Ze sousoší sv. Piety se během několika posledních let třikrát ztratil palec Krista. V depozitáři skončilo pero sv. Kajetána, které se ztrácelo nejčastěji. Vandalský čin z minulého týdne je však největší kulturní ztrátou, jakou dosud Karlův most utrpěl. „Každá druhá socha má něco ulomeného. Ale tak brutální útok nepamatuji. Myslím, že to byl cílený vandalismus,“ řekl památkář Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu.

 Magistrát chce nyní rozšířit ochranu mostu. Bezpečnostní agentura, kterou si najímá Sdružení výtvarníků Karlova mostu, totiž most hlídá pouze v době od 10 do 22 hodin. Podle Richtera by most měla hlídat nepřetržitě. „Bude mě zajímat znění jejich nájemní smlouvy s Prahou 1. Ale logicky by mělo za poškození nést odpovědnost sdružení ,“ dodal Richter.
 V nejbližších dnech město vyšle pod Karlův most potápěče. Budou hledat, zda ulomený kus originálního nápisu ze sousoší Kalvárie neleží na dně Vltavy.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!