Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souvislý text trénujte při různé rychlosti

Česko

+Při psaní číslic se orientujeme podle ukazováčků – jejich přímý pohyb vzhůru směřuje na číslice „5“ a „8“. Levým ukazováčkem vpravo od klávesy „5“ a pravým vlevo od klávesy „8“ píšeme číslice 6 a 7.

Levý malíček o řadu výše písmeno „q“, pravý malíček na číselné řadě rovnítko (=) a při stisknutém levém přeřaďovači značku procenta (%). Prsteníčky obsluhují číslice „3“ a „0“. Kdo si zachoval návyky z psacího stroje, zjistí, že na počítači nulu nelze nahrazovat velkým „O“, i když v některých typech písma jsou tyto znaky (podobně jako malé „L“a číslice „1“) špatně rozlišitelné. Prostředníčkům na číselné řadě jsou vymezeny číslice „4“ a „9“. Popsané novinky projděme ve cvičeních 72–80.

Závěr dnešní části výuky nabízí souvislý text. Nejdříve doporučujeme opisovat ho na přesnost (s vypnutou obrazovkou tak dlouho, až po jejím zapnutí bude bez chyby). Potom z diktátu. Zvukový záznam je k dispozici na www.zav.cz ve dvou rychlostech, 100 a 125 písmen za minutu.

Kvalitní ovládnutí klávesnice přináší obrovské úspory času při práci, studiu a elektronické komunikaci. Mnoha lidem se stalo i zpestřením odpočinku formou her, jiným i sportovním koníčkem.

V 8. lekci jsme vyhlásili soutěž o ceny, dnes ji připomínáme s tím, že pokud jste stačili látku zvládnout, můžete zvolit i nejvyšší stupně obtížnosti. Instalační soubor ZavHryHome_setup.exe je připraven na www.zav.cz. Výsledky lze odesílat do internetové výsledkové listiny. Pět nejlepších žáků LN podle stavu výsledkové listiny 28. října 2008 ve 24.00 získá jako výhru bezplatný licenční klíč k domácímu kurzu ZAV v ceně 1071 Kč. O výhru se pak přihlásí na skola@zav.cz.

Chcete-li získat představu o soutěžení, se jménem obou našich lektorů se setkáte ve spojitosti s mistrovstvími světa, která organizuje Intersteno. Českou republiku zastupuje Jaroslav Poláček. Naše národní skupina se opírá o aktivity Českého těsnopisného spolku, NÚOV/STÚ a Interinfo ČR (sdružení škol, učitelů a soutěžících), které letos slaví 10. výročí.

***

Kurz psaní vedou...

Helena Matoušková Devítinásobná mistryně světa, držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici, členka jury Intersteno (pořadatel světových šampionátů), metodička internetové školy ZAV.

Jaroslav Zaviačič Vicemistr světa, viceprezident Intersteno, předseda sdružení Interinfo ČR, bývalý trenér Rakouska, Bavorska, Polska, Lucemburska a Slovenska, současný trenér českého družstva, zakladatel internetové školy ZAV a hlavní tvůrce výukové metody.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!