Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okupace stála život 402 Čechoslováků. Mají Sověti nárok na status veterána?

Srpen 1968. Někde se lidé pokusili o odpor, stavěli zátarasy. Proti tankům ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpen 1968. Někde se lidé pokusili o odpor, stavěli zátarasy. Proti tankům ale... | foto: Bohumil Dobrovolský

PRAHA Návrh přiznat sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 status válečných veteránů vzbudil ohlas v Rusku ale především v Česku. Podle trojice komunistických poslanců bylo cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice. Lidovky.cz vám v této souvislosti přinášejí článek, který loni na základě práce vojenského historického ústavu přinesl konečnou bilanci obětí srpnové okupace a dalšího pobytu vojsk u nás. Bylo jich 402.

Spusťte dezinformační kampaň. Jde hlavně o to, aby informace o osobě pachatele nepronikla k osobám z řad chartistů a nepřátelských elementů.

Taková byla první reakce Ministerstva vnitra ČSSR na tragédii z 3. dubna 1981. Zběh z olomoucké sovětské posádky Jurij Nikolajevič Kononov se tehdy vloupal do rodinného domku a kladivem umlátil ženu a jejího čtyřletého syna a o dva roky starší dceru. Vrchní vojenský soud ve Lvově jej později odsoudil k smrti. „To byl opravdu jeden z nejotřesnějších případů,“ reaguje Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu. Společně se svým kolegou Prokopem Tomkem sestavili Černou knihu sovětské okupace, kde vůbec poprvé sečetli civilní oběti sovětských vojsk v Československu. Dostali se k číslu 402.

Sovětští vojáci v ČSSR

Na základě takzvaných smluv o dočasném pobytu ze 16. října 1968 mohlo v Československu být 75 tisíc sovětských vojáků a 200 letadel. Využívali 33 posádek, 4 letiště, 3 vojenské nemocnice, 19 skladů, 6 skladů státních hmotných rezerv a 5 výcvikových prostorů.

„Vůbec nejvíc lidí zemřelo při autonehodách,“ objasňuje Pejčoch. A důvodem bylo nejen to, že sovětští vojáci velmi často a rádi popíjeli alkohol.

„Navíc nebylo výjimkou, že vojenská vozidla nesplňovala podmínky provozu na civilních komunikacích. Špatně jim fungovaly brzdy, neměla osvětlení,“ přibližuje Ivo Pejčoch skutečný stav používané techniky. „Snahou Sovětů pak bylo vinu svádět na ty zemřelé,“ pokračuje historik.

I když podle platných smluv případy vyšetřovala Veřejná bezpečnost a československá armáda, poslední slovo měla pokaždé sovětská strana a její vojenská prokuratura. A záleželo pouze na ní, co se úřady v Praze dozvěděly. V řadě případů se proto nikdy nezjistilo, jestli a s jakými závěry byli viníci souzeni.

Anketa

Mají sovětští vojáci, kteří se podíleli na okupaci ČSSR v roce 1968, získat status válečného veterána?

ANO 67
NE 1259

Pejčochovy a Tomkovy statistiky by mnohonásobně nabobtnaly, pokud by připočítali i zraněné. Podle historiků je to ale dnes už nereálné. „Takových případů byly tisíce,“ krčí Pejčoch rameny. A jedním dechem dodává, že ani 402 obětí, jejichž případy popsali, nemusí být konečné číslo. Mnoho materiálů se v minulosti skartovalo. A také proto, že řada lidí zemřela na následky střetu se Sověty až po delší době a lékařská zpráva jako důvod uvádí něco jiného.

Tank před budovou Českého rozhlasu.
Josef Koudelka: Český občan na tanku (1968).

„Našli jsme takový případ traktoristy, do kterého najel v srpnu 1968 u Kutné Hory tank, měl vážné poškození mozku a zemřel až po několika letech,“ popisuje Pejčoch.

Jak se vyšetřovalo

Pokud sovětský voják způsobil smrt československého občana, věc vyšetřovala Veřejná bezpečnost a vojenská prokuratura. Poslední slovo pak měla sovětská prokuratura. Československé orgány se tak často ani nedozvěděly, jestli byl voják vůbec souzen. Z několika oznámených případů je zřejmé, že za způsobení autonehody se smrtelným zraněním dostávali vojáci několikaleté tresty.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...