Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sovětský vůdce Gorbačov plánoval v roce 1987 puč v NDR

Česko

BERLÍN Sovětský vůdce Michail Gorbačov již dva roky před zbořením berlínské zdi osnoval pád dlouholetého vedoucího představitele NDR Ericha Honeckera.

Provedení převratu měl podle zjištění deníku Berliner Morgenpost na starosti mimo jiné Markus Wolf, který 34 let stál v čele zahraniční špionáže tajné služby Stasi. V roce 1987 však ve své funkci po dohodě s KGB skončil s tím, že se chce věnovat psaní.

Ve skutečnosti prý ale měl připravit odchod Honeckera, kterého by nahradil Moskvou favorizovaný reformní komunista Hans Modrow. Ten se Kremlu zdál jako vhodný kandidát pro prosazování perestrojky.

Hlavním důkazem pro konspiraci je podle listu schůzka, která se uskutečnila v Drážďanech v roce 1987. Kromě Wolfa a Modrowa se jí měl zúčastnit také jeden z vedoucích představitelů KGB a Gorbačovův tehdejší důvěrník Vladimir Krjučkov. V současnosti 81letý Modrow konspiraci přímo nepotvrdil, konání schůzky však neskrýval. Podle dalších svědků však Krjučkov v Německu přímo sondoval situaci ohledně výměny Honeckera za Modrowa. Pozoruhodné je, že v osmdesátých letech pro KGB v Drážďanech pracoval i nynější premiér Vladimir Putin.

Gorbačov si podle svého mluvčího ale již nevzpomíná, že by Krjučkova za Modrowem poslal. Údajně ani nebyl informován o každém kroku Krjučkova. Podle některých historiků je nicméně zřejmé, že se Gorbačov chtěl nepohodlného Honeckera zbavit.

Wolf se pak měl stát spojovacím elementem mezi reformními silami, ozbrojenými orgány NDR a Moskvou. Svou úlohu však nakonec nesplnil. V NDR se mu na jeho stranu nepodařilo zřejmě získat podporu armády, a převrat se proto nekonal. Honecker tak o svou funkci přišel až v rámci revolučních událostí v roce 1989.

***

Více informací na straně 7

Ericha Honeckera měl vystřídat reformní komunista Hans Modrow

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!