SP: Triumf konečně přišel

Šárka Záhrobská, světová šampionka ve slalomu, vyhrála závod prestižního seriálu

ASPEN/PRAHA Byl to sen, za nímž cílevědomě kráčeli řadu let. Otec a dcera.

Trenér Petr Záhrobský a slalomářka Šárka Záhrobská.

Vneděli ve sněhové vichřici, která bičovala slalomový svah v americkém Aspenu, se sen stal skutečností. Šárka Záhrobská vyhrála závod Světového poháru. Jako první reprezentantka v historii samostatného Česka a jako první česká sjezdařka od roku 1986, kdy také ve slalomu triumfovala Olga Charvátová Křížová.

„Je to skvělý den pro mě i pro mou zemi,“ citovala Záhrobskou agentura Reuters. „Bylo důležité, že zlatá medaile z mistrovství světa už není mé jediné vítězství,“ usmála se česká lyžařka, která před necelými dvěma lety zaskočila sjezdařské velmoci, když vyhrála slalom na světovém šampionátu ve švédském Aare.

Čekání na další výhru mezi světovou elitou se protáhlo. „Za tu vytrvalost si to zasloužila,“ komentovala Charvátová-Křížová úspěch třiadvacetileté sjezdařky. „Vždyť lyžování obětuje strašně moc.“

Díky nedělnímu triumfu v Aspenu udělala jeden z posledních krůčků, které ji dělí od absolutního slalomářského vrcholu. „Křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru je o celoroční výkonnosti. Má pro mě ohromnou hodnotu,“ vysvětlovala Záhrobská, proč si více cení úspěchu v seriálu než třeba na mistrovství světa nebo olympijských hrách.

Mimoděk tak mladá žena, která velice nerada mluví o svých cílech a snech, prozradila, po čem prahne.

Je na cestě, kde malý křišťálový glóbus za slalom může získat. „Myslím, že by jí pomohlo, kdyby se soustředila jen na něj. Ale určitě má s otcem dobře vymyšlený plán,“ podotkla Charvátová-Křížová, která v celkovém hodnocení SP skončila čtvrtá a dvakrát vyhrála závod SP. Zatím má Charvátová v seriálu více úspěchů, ale Záhrobská má na to, aby ji překonala. „Od začátku vím, že jsme na dobré cestě, jen musíme být trpěliví,“ tvrdila Záhrobská.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Rodinný klan Záhrobských dokázal malý zázrak. Z krkonošského Benecka a s českými financemi se vyhoupl až do bodu, kdy je schopný porazit celý svět.

Záhrobská těží ze speciální letní přípravy, kterou vede fyzioterapeut Antonín Strach, tedy stejný muž, jenž závodnici vlévá optimismus i ve startovní budce.

„Pocitově se cítím líp než kdy dřív. Teď je potřeba tu sílu přenést do techniky na lyžích,“ plánovala Záhrobská před sezonou.

Přesto má sjezdařka podle Stracha ještě prostor pro zlepšení. „Trvám na tom, že co se týče síly nohou, tak má minimálně dvacetiprocentní rezervu k maximu, jaké se dá z ženského těla dostat,“ byl přesvědčený fyzioterapeut.

K trumfům Záhrobské patří chladná hlava, dokáže i ve vypjatých momentech udržet nervy na uzdě, což ukázala v Aspenu i na mistrovství světa.

Sjezdařkami v neděli lomcoval nárazový vítr, viditelnost byla mizerná, ale to Češku nerozhodilo, přestože se do druhého kola pustila až jako poslední, jelikož vyhrála první kolo.

„To je velká psychická zátěž, ale Šárka to zvládla. Má pevnější nervy než v minulosti,“ všimla si Charvátová Křížová. „S touhle zkušeností na prahu sezony se jí bude jezdit mnohem lépe.“

Cesta Záhrobské za triumfem v SP 2002 Záhrobská při premiéře v seriálu obsazuje 5. místo v Sestriere. 2004 Usazuje se v elitní desítce světových slalomářek. 2005 Záhrobská šokuje na MS v Bormiu, kde získává ve slalomu bronz. 2007 Průlom. Konečně vylepšila 5. místo v SP. V Záhřebu se poprvé dostala na stupně vítězů, o tři dni později skončila v Kranjské Goře druhá. Poté znovu šokuje na MS: v Aare získává zlato ve slalomu. 2008 Poprvé vyhrává závod SP.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...