Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Španělé mají hned dva šampiony

SEPANG Dvojnásobná španělská radost propukla na okruhu v Sepangu. Motocykloví jezdci Jorge Lorenzo a Toni Elías si v Malajsii zajistili tituly mistrů světa ve svých třídách. Lorenzo má po třetí příčce nedostižný náskok v královské kubatuře Moto GP, Elías ovládl premiérový ročník Moto2.

V této nové třídě se opět dařilo Karlu Abrahamovi, jenž po bronzové příčce z Japonska tentokrát dojel šestý. Ve stopětadvacítkách bodoval i druhý český jezdec v seriálu MS, sedmnáctiletý Jakub Kornfeil, který skončil čtrnáctý.

Lorenzovi ke korunovaci tři závody před koncem sezony pomohla neúčast krajana Daniho Pedrosy, jenž má zlomenou klíční kost a závod vynechal. Třiadvacetiletý Lorenzo proto nemusel se svou yamahou na trati tolik riskovat a po polovině závodu přepustil čelnou pozici Italům Valentinu Rossimu a Andreovi Doviziosovi.

„Dnes je můj nejšťastnější den v životě, už se těším, jak to oslavím. Těžko to teď můžu vyjádřit slovy,“ rozplýval se Lorenzo, jehož z boxů vítal tým oblečený do kostýmů na motivy postaviček z videoher, zatímco šťastný jezdec držel nápis Game over.

Z již 105. vítězství se nakonec radoval devítinásobný šampion Rossi, jenž část sezony vynechal kvůli zlomené noze. V průběžném pořadí se posunul na třetí místo.

Ve třídě Moto2 nebodoval jediný Elíasův možný konkurent Julián Simón a svého krajana již nemůže bodově dostihnout. Simón sice vyhrál sobotní kvalifikaci, v závodě měl ale kolizi, která jej srazila až do třetí desítky pořadí.

Sedmadvacetiletému Elíasovi, který v šampionátu vyzkoušel všechny kubatury, tak nemuselo ani vadit, že prohrál boj o stupně vítězů a skončil čtvrtý. Premiérové prvenství v sezoně si připsal Ital Roberto Rolfo před Alexem De Angelisem.

Abraham stejně jako v Japonsku startoval ze sedmé pozice, ale v početném poli závodníků si nejprve mírně pohoršil, potom se ale držel ve skupině bojující o páté místo, na které se vyhoupl po polovině závodu. Nakonec jej v závěru těsně předstihl Alex Debón, i tak si český jezdec dojel již pro páté letošní umístění v elitní desítce.

***

VÍTĚZ MOTO GP

Jorge Lorenzo Už ve čtyřech letech jezdil minikros, od třinácti se účastnil mistrovství Španělska. V den své první kvalifikace na závod MS dosáhl Lorenzo věkového limitu 15 let. Ve 20 letech už byl dvojnásobným mistrem světa. Vítězství v závodě rád slaví napodobováním kosmonauta, který vztyčením vlajky uvnitř okruhu označuje „dobyté území“ za Lorenzoland.

VÍTĚZ MOTO2

Toni Elías Jeho dosud největšími úspěchy byla celková třetí místa ve stopětadvacítkách (2001) a dvěstěpadesátkách (2003). Během pětiletého působení v elitní kategorii MotoGP ale Elías vyhrál jeden závod a celkem šestkrát se umístil na stupních vítězů. Před letošní sezonou změnil třídu i motocykl, když osedlal stroj Moriwaki ve třídě Moto2, a vyplatilo se mu to.