Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Španělé osvobozují lidoopy

Česko

Gorily a šimpanzi zmizí z cirkusových klecí a nebudou „hrát“ v reklamách

MADRID/PRAHA Španělsko, země, kterou proslavily býčí zápasy, možná přizná jako první na světě práva zvířatům, nebo přesněji lidoopům. Tamní parlament totiž vládě doporučil vypracovat zákon, který by mimo jiné zakazoval předvádět je v cirkusových klecích, v reklamě nebo v hraných filmech.

Vyšel přitom z patnáct let staré iniciativy myslitelů a vědců nazvané „Projekt Lidoop“, podle níž si lidoopi jakožto nejbližší „příbuzní“ člověka zaslouží stejná práva, jaká jsou zatím vyhrazena jen lidem.

Politici tak dali za pravdu ochráncům zvířat, kteří už delší dobu upozorňují hlavně na to, že jsou lidoopi předmětem laboratorních testů.

„Pravda je, že nevíme, jestli se to děje i ve Španělsku,“ připustil šéf španělské verze „Projektu Lidoop“ Pedro Pozas. „Každopádně tu ale neexistuje zákon, který by něco takového zakazoval.“ Rezoluce, kterou přijal španělský parlament, se setkala s podporou takřka všech tamních politických stran. Nic by tudíž nemělo stát v cestě tomu, aby iniciovala vznik zákona, napsala agentura Reuters.

Málokdo asi čekal, že s něčím takovým přispěchají jako první právě Španělé. Tradičně konzervativní země se ale v poslední letech mění. Sice pomalu - rozvod tu legalizovali až v roce 1980 - ale čím dál významněji. Nejdramatičtější změny se odehrály v uplynulých letech za vlády sociálnědemokratického premiéra Jose Luise Rodrigueze Zapatera, který se nebál složit vládu, v níž měly většinu ženy, legalizoval potrat a sňatky homosexuálů, omezil vliv katolické církve ve školách a založil ministerstvo pro rovné příležitosti.

„Je to historický milník v boji za práva zvířat a našich nejbližších evolučních příbuzných. Bezesporu se zapíše do historie lidstva,“ zhodnotil význam rezoluce španělského parlamentu Pozas.

Co všechno bude součástí zákona a jaká práva konkrétně bude lidoopům zaručovat, zatím není jasné. Mluví se jen o zákazech laboratorních testů a zneužívání zvířat pro komerční účely. Na přetřes však přišly i zhruba tři stovky goril a šimpanzů, kteří žijí ve španělských zoologických zahradách. Vpavilonech zůstanou, ale ve většině případů bude třeba jim výrazně vylepšit životní podmínky.

Autoři výzvy „Projekt Lidoop“, filozofové Peter Singer a Paola Cavalieriová, usilují o to, aby se lidoopům dostalo hlavně důstojného zacházení. „Stejně jako člověk pociťují strach i radost. Dokážou využít svého intelektu k tomu, aby si vyrobili jednoduché nástroje nebo aby pochopili řeč. Pamatují si svou minulost a dokážou plánovat budoucnost,“ stojí ve výzvě „Projektu Lidoop“ z roku 1993.

K Singerovi s Cavalieriové se připojila celá řada dalších vědeckých kapacit, ale i spisovatelů. „Ještě před nedávnem existovaly i v rámci našeho vlastního druhu skupiny, které byly považovány za méněcenné, a nepřiznávala se jim proto všechna práva - otroci, ženy a děti, homosexuálové nebo lidé jiné barvy pleti,“ připomínají ti, kteří bojují za práva lidoopů.

***

Co chtějí uzákonit ve Španělsku

Iniciativa „Projekt Lidoop“ vznikla v roce 1993 a bojuje za to, aby se šimpanzům, gorilám a orangutanům dostalo důstojného zacházení. Jako „nejbližší příbuzní“ člověka jsou často zneužíváni pro laboratorní testy. Španělé je chtějí zakázat a uzákonit:

* že se lidoopi nesmějí využívat pro komerční účely, jako je natáčení reklam nebo hraných filmů

* že se nesmějí předvádět v cirkusech

* že jim v zoo musejí vylepšit životní podmínky

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč