Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělsko chystá zákaz křížů ve školách, tvrdí tisk

Česko

MADRID Španělská vláda připravuje zákon o svobodě vyznání, v němž bude stanoveno i to, že stát zastává vůči všem náboženstvím přísně neutrální postoj. Ten bude vyjádřen mimo jiné tím, že ze státních škol budou odstraněny krucifixy, informoval včera španělský list El País.

Španělská socialistická vláda již v roce 2008 oznámila, že připravuje zákon, který přispěje k omezení vlivu církve a k větší náboženské pluralitě v zemi, kde je katolická církev stále velmi vlivná. Podle připravovaného textu se například státní pohřby budou konat bez jakéhokoli náboženského ceremoniálu, zatímco dnes jsou většinou vedeny katolické obřady. Státní instituce budou muset zachovávat přísnou neutralitu k náboženství a víře a vyvarovat se jakéhokoli směšování výkonu úřadu s náboženskou aktivitou, napsal El País s odvoláním na návrh zákona.

Ze státních škol, nemocnic a všech veřejných míst tak zmizí kříže a ani členové vlády již nebudou při skládání slibu přísahat na kříž. Podle ústavy z roku 1978 mají stát a jeho instituce v podstatě nekonfesní charakter, ale katolické symboly jsou ve Španělsku všudypřítomné, ačkoli frankistická diktatura, která katolicismus povýšila na státní náboženství, již před více než 30 lety padla.

V roce 2008 ve Španělsku poprvé nařídil soud ve městě Valladolid státní škole, aby ze tříd odstranila náboženské symboly, především krucifixy.

Reformu zákona o náboženské svobodě aktualizující text z roku 1980 přislíbila loni první náměstkyně předsedy vlády María Fernándezová. Tento krok se však zpozdil, protože téma je velmi delikátní vzhledem k dosud silnému vlivu katolické církve v zemi. Katolická hierarchie se v minulosti již několikrát postavila proti reformám vládních socialistů, zvláště proti uzákonění sňatků osob stejného pohlaví a liberalizaci interrupcí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!