Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Spanilá jízda kvůli olympiádě

Česko

Pražský primátor v Brně - Je to šance, říkal téměř prázdnému sálu. Politici nepřišli

BRNO Pražský primátor Pavel Bém přijel včera přesvědčovat zástupce jižní Moravy, aby podpořili snahu o uspořádání olympiády v České republice. Žádný z desítky politiků, kteří za ním do obří sněmovní síně Zemského domu přišli, však zřejmě názor nezměnil. A tři desítky těch, kteří vzdor pozvání zůstali doma, zřejmě také ne.

„Jediný zisk, který mohou přinést, je posílení infrastruktury Prahy a jejího nejbližšího okolí. Je dobrá pro Prahu, ne pro nás,“ tvrdí jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Ten přišel později a sedl si nikoli k Bémovi za předsednický pult, ale do prořídlých řad v sále. „Kolik bude olympiáda stát a kde ty peníze skončí? Kolik jich dostane region?“ ptal se pak Béma Juránek, který je odpůrcem pražské olympiády.

Podle Béma zatím společně s Českým olympijským výborem odhadují přímé náklady na olympiádu a s ní související infrastrukturu na 136 miliard korun. „Ze 45 miliard na sportoviště by měla jít více než polovina mimo Prahu. Například na tréninková střediska a sportovní kempy. A ty pak v regionech zůstanou,“ líčí výhody.

V olympijských plánech se počítá, že Brno dostane za celkem 1,5 miliardy nový fotbalový stadion a stadion pro dráhovou cyklistiku. Moravská metropole by mohla být spokojená - odhady zástupců Brna hovoří o nákladech na opravy fotbalového stadionu za 1,97 miliardy korun, právě miliardu by chtěli od státu. Odpůrci však zdůrazňují, že olympiáda Brno připraví o peníze na jiné nesportovní investice.

Podle Béma by dalších 1,4 miliardy korun mělo putovat do sportovišť v okolí Brna. Místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček včera odhadl, že po odečtení dočasných staveb bude 76 procent investic do olympijské sportovní infrastruktury umístěno v regionech. „To je důležitý aspekt, podpoří rozvoj sportu. A navíc, olympiádě předchází další akce, jde například o mistrovství světa žen v basketbalu v roce 2010, které by mohlo být v Brně,“ zdůraznil Zedníček.

Juránek připomněl, že investice se týkají i nesportovních oblastí včetně ekologie či dopravy, a ty by šly hlavně do Prahy. „Ano, odhady na další infrastrukturu po celé republice jsou 470 miliard korun. Na dálnice, železnice, obchvaty. Ale ty jsou potřeba stejně, bez ohledu na olympiádu. Ta nám však zajistí příjmy. Každé olympijské hry od roku 1984 byly ziskové, a ať mi někdo prokáže opak,“ oponuje Bém.

Pražskému primátorovi včera chyběl brněnský protějšek. „Romana Onderku jsme pozvali, stejně jako další brněnské radní,“ řekl LN Bém. Sociální demokrat Onderka však řekl, že o setkání nevěděl.

Brno se svým stanoviskem vyčkává. Rada ani zastupitelstvo se k olympiádě nevyjádřily. „Nebyl k tomu ani důvod,“ zdůvodnil Onderka. „Patřím k těm, kteří s olympiádou nemají problém. Potřeboval bych ale vědět, kolik by všechno stálo, zda to jde vůbec stihnout, co by pro Brno zapojení do olympijských her znamenalo. A musel bych být přesvědčen, že to má vůbec šanci na úspěch,“ řekl.

Ani Bémova mateřská ODS zatím na jižní Moravě svůj názor nemá. Její předseda Milan Venclík tvrdí, že je potřeba pečlivé ekonomické analýzy. „Jasné ale je, že ve výhledu státního rozpočtu do roku 2018 nechybí ani jeden projekt pražský, ale většina mimopražských,“ prohlásil. Podle něho by to mohlo změnit spojenectví k olympiádě. Další regiony, například severní Morava, se o možnost podílet se na hrách intenzivně zajímají. „Olympiáda se může stát tématem před krajskými volbami,“ dodal.

Praha podala přihlášku na pořádání letních her pro rok 2016, spíše však počítá s tím, že by je mohla uskutečnit v roce 2020 nebo 2024. Musí však uspět v mezinárodní konkurenci. Materiály týkající se kandidatury zveřejňuje na www.praha2016.org.

***

Kde by se na jihu Moravy sportovalo?

Seznam stále není jasný. Primátor Bém a olympijský výbor navrhují v Brně část utkání ve fotbale a dráhovou cyklistiku. Tréninková centra a přípravné kempy by měly kromě Brna (9 sportů) fungovat na Nových Mlýnech (jachting a kanoistika), v Břeclavi a ve Znojmě (fotbal), v Hodoníně (zápas) a ve Slavkově (volejbal). V blízkém okolí by kempy byly i ve Zlíně, Otrokovicích, Hluku, Jihlavě a ve Žďáru nad Sázavou.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...