Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Sparta otočila zápas v Toulouse

Pohár UEFA: Pražany spasil dvěma góly Kisel, obrat přišel po příchodu rekonvalescenta Horvátha

TOULOUSE Fotbalisté Sparty Praha zvítězili v Poháru UEFA v Toulouse 3:2, i když v utkání dlouho prohrávali 0:1. Po hodině hry dvěma slepenými góly stav otočili a dokázali v závěru odpovědět i na vyrovnání domácích. Díky Kiselově brance z 87. minuty vezou sparťané cenné vítězství 3:2, které zvýšilo jejich naději na postup ze skupiny.

Toulouse-Sparta 2:3

Na stadion oproti předpokladům v chladném počasí moc diváků nedorazilo a sparťanský výkon jako by odpovídal náladě v hledišti. Ve 14. minutě propadli ve středu hřiště, odkud přišla přihrávka na rozběhnutého Elmandera a ten podél vybíhajícího Grigara poslal míč přesně k tyči. „Vstoupili jsme do zápasu velmi špatně a ustrašeně, 25 minut nám trvalo, než jsme zvedli hlavu,“ komentoval úvod zápasu trenér Michal Bílek.

Domácí předváděli hru typickou pro francouzské kluby s řadou individuálních akcí, ale netakticky zahraných přechodů do útoku s nepřesnými přihrávkami. Sparta ale soupeře v nepřesnostech směle doháněla, středová řada nestačila tempu domácích a z pasivity se dostala až po půlhodině.

Jako první se předvedl ve 27. minutě střelou z dvaceti metrů Kladrubský, ale domácí gólman Douchez byl na místě. To už byli sparťané častěji na domácí polovině a několikrát se kombinacemi před šestnáctkou pokusili najít domácí defenzivu v nedbalkách. Málem se to povedlo Kiselovi, který ve 36. minutě připravil ideální šanci: dvacet metrů od branky tvrdě vypálil a domácí gólman jen sledoval, jak míč míjí jeho branku. Pokud by Sparta hrála od počátku jako v poslední čtvrthodině poločasu, mohl se pro ni zápas vyvíjet lépe. Střela Limberského, kterou Douchez vyrazil s námahou, to jen dokumentovala.

I druhý poločas ale začali domácí nebezpečněji, a nebýt Grigara, mohli vést dvoubrankovým náskokem. Už ve 47. minutě musel gólman likvidovat dělovku Mansarého a v 64. minutě další střelu Paula Cesara.

To už trenér Bílek začal míchat se sestavou, a jak se brzy ukázalo, udělal dobře. V 67. minutě byl na hřišti Pavel Horváth jen dvě minuty, když vyrazil v trojici se spoluhráči směrem k brance, aby našel s notnou dávkou štěstí osamoceného Kisela a ten vyrovnal. Ještě předtím spálil velkou příležitost další náhradník Došek, který hlavičkoval ze dvou metrů nad. Jenže v 68. minutě si všechno vynahradil. Kulič nejprve vybojoval na pravé straně míč a našel uvnitř šestnáctky Doška, který se dokázal přes jednoho ze stoperů uvolnit a skórovat.

Sparta se pak zbytečně stáhla do defenzivy a místo třetího gólu začala bránit hubené vítězství, na což brzy doplatila. V 80. minutě přišla rychlá akce domácích po levé straně, na jejímž konci byl střílející Mansaré, který vyrovnal.

Hosté byli i poté pod vytrvalým tlakem a několikrát měli štěstí, jenže tři minuty před koncem předvedli další rychlý brejk, po němž Horváth nastřelil břevno a Kiselova dorážka už byla přesná.

„Nechtěl bych chválit jenom Pavla, ale při té třetí brance a předchozím břevnu se ukázala jeho genialita,“ pochválil záložníka Bílek, který stihl vidět i část odpoledního zápasu dalších soupeřů Spartaku Moskva s Leverkusenem. „Spartak hrál velmi dobře, čeká nás ještě pořádně těžký boj o postup,“ uvedl kouč s úsměvem na tváři.

Trenér Toulouse Elie Baup naopak svůj tým z postupových bojů již odepsal. „Zpočátku jsme hráli velmi dobře, ale od chvíle, kdy soupeř vyrovnal, jsme utkání nezvládali. Naše nezkušenost se projevila víc, než bychom chtěli, a výsledkem je porážka, kvůli níž už jsme podle mě mimo hru o postup. Musíme se teď soustředit na francouskou ligu,“ řekl Baup.

Branky: 14. Elmander, 80. Mansaré - 67. a 87. Kisel, 68. Došek. Rozhodčí: Itturalde González - Guererro, Medina Hernandez (všichni Šp.). ŽK: Arribagé, Mansaré - Pospěch, Došek. Diváci: 8546. Poločas: 1:0. Sestava Sparty: Grigar - Pospěch, Řepka, Kadlec, Limberský - Rezek (65. Horváth), Kisel, Kladrubský, Matušovič (85. Zeman) - Slepička (57. Došek), Kulič.

Další zápas skupiny E: Sp. Moskva - Leverkusen 2:1 (63. Pavljučenko z pen., 77. Mozart z pen. - 90+1. Freier).

1. Curych 1 1 0 0 2:1 3

Spartak Moskva 1 1 0 0 2:1 3

3. Sparta Praha 2 1 0 1 4:4 3

4. Leverkusen 2 1 0 1 2:2 3

5. Toulouse 2 0 0 2 2:4 0