Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar

Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Sparta se znovu vrátila do čela

Těsné vítězství zajistil fotbalistům letenského týmu gól Horvátha a zákrok gólmana Grigara v nastavení

PRAHA Potřetí za sebou vyhráli fotbalisté Sparty na vlastním hřišti nejtěsnějším rozdílem 1:0. Tři body jim v druhém poločase zajistil Pavel Horváth.

Hosté z Českých Budějovic si svou největší šanci schovali až do poslední minuty zápasu a nechybělo mnoho, a z Letné si odvezli cennou remízu. Budějovický Šíma ale v jasné tutovce před Grigarem selhal. Sparta se tak minimálně do dnešního večera dostala do čela ligové tabulky. O bod zaostávající Slavia dnes v boji o titul potřebuje uspět na hřišti Plzně.

Trenér Sparty Michal Bílek po zápase potvrdil, že byl spokojený především s hrou ve druhém poločase. „V první půli jsme se nemohli dostat k bráně, soupeř se soustředil hlavně na defenzivu a nám chyběl pohyb,“ uznal Bílek.

Hosté bránili v devíti a do útoku se skoro vůbec nepouštěli. „To je pak strašně těžký prosadit se proti mužstvu s takovou taktikou,“ namítl záložník letenských Pavel Horváth. Právě on mohl vnést uklidnění do domácích řad už v první půli, když se dostal s míčem do šestnáctky. Jeho střela se ale odrazila od tyče Křížkovy branky.

„Ve druhém poločase se zlepšil pohyb a kombinace. Dostávali jsme se do šancí, k tomu nám pomohly i příchody Doška s Kiselem,“ vysvětlil taktické změny po přestávce Bílek. Právě Došek stál u zrodu gólové akce Sparty, kdy po levé straně utekl Matušovič a svým centrem našel u vzdálenější tyče Horvátha. Ten se tentokrát z voleje při své druhé šanci už nemýlil.

„Mrzí mě, že jsme ztratili míč v našem pásmu a obdrželi gól po vlastní chybě,“ litoval kouč poražených František Straka. „Snažili jsme se hrát hodně defenzivně a nemohli jsme příliš otevírat hru. Nelze totiž srovnávat kvalitu našeho mužstva a Sparty. Hráli jsme prostě to, na co jsme měli. Škoda, že Šíma neproměnil velkou příležitost v poslední minutě.“ Straka zažil vřelé přivítání Domácí fanoušci si bývalého trenéra Sparty váží dodnes a několikrát během zápasu dávali Strakovi najevo svou přízeň skandováním jeho jména. „Já jsem před zápasem říkal, že jedu domů a jsem rád, že na mě tady fanoušci nezapomněli,“ chválil domácí příznivce Straka.

Spartu nyní v příštích kolech čekají mužstva ze spodních příček tabulky, jako jsou Kladno, Most či Bohemians 1905. Bílek i nadále zůstává v boji o titul optimistou. „Týmy z konce tabulky se proti nám teď také budou soustředit na defenzivu, takže nás čekají další těžké zápasy,“ uvedl kouč. „Věřím ale, že Slavia do konce jara nějaké body ztratí a titul nakonec získáme my.“

Sparta Praha 1 České Budějovice 0

Branka: 55. Horváth. ŽK: Žižka, Mrkvička (Č. Budějovice). Diváci: 7182. Poločas: 0:0. Sparta: Grigar - Voříšek, Sivok, Řepka, Kladrubský - Hušek - Kulič (56. Kisel), Kolář (46. Došek), Horváth (90. Vacek), Matušovič - Slepička. České Budějovice: Křížek - Leština, Horejš, Hunal (60. Homoláč), Žižka - Dolejš (46. Plocek), Hílek, Vozábal, Šíma -Svátek - Mezlík (59. Mrkvička). HODNOCENÍ LN *** *

HRDINA KOLA 1. Václav Svěrkoš (Ostrava) Vyhoupl se do čela tabulky střelců. Má skvělou formu, v osmi jarních zápasech se trefil sedmkrát.

2. Miroslav Miller (Mladá Boleslav) Mrštnými zákroky v brance deptal útočníky soupeře. Proti střele Keriče nemohl nic dělat.

3. Aleš Besta (Brno) V utkání s Mostem zavelel k obratu, vyrovnal na 1:1 a nakonec přihrál i na vítězný gól Wagnera.

PŘÍŠTÍ KOLO Dnešní dohrávka: 17.15 Plzeň Slavia (ČT2). Sobota 12. dubna: 17.00 Olomouc Plzeň. Neděle 13. dubna: 10.15 Žižkov-Teplice, 17.00 České Budějovice-Brno, Kladno Sparta, Slavia-Liberec, Jablonec Zlín, 20.15 Mladá Boleslav Ostrava (ČT4). Pondělí 14. dubna: 17.15 Most-Bohemians 1905 (ČT2).