Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Sparta slaví postup

Český klub se dlouho trápil, ale nakonec zvítězil 3:4 na penalty

ODENSE/PRAHA Pražská Sparta včera v dánském rodišti legendárního pohádkáře Hanse Christiana Andersena napsala drama se šťastným koncem. V odvetě prvního kola Poháru UEFA český tým porazil Odense po prodloužení 3:4 na penalty. Sparťané si vydřeným vítězstvím zajistili postup do základní skupiny Poháru UEFA.

„Zatímco v prvním poločase jsme měli navrch a mohli rozhodnout, v druhém poločase jsme neovládli střed hřiště a dostávali se zbytečně pod tlak,“ uvedl trenér Sparty Michal Bílek.

Letenský klub na dánské půdě ještě nikdy neprohrál a příznivou bilanci si udržel i tentokrát. Po bezbrankovém výsledku v prvním zápase v Praze, ale v normální hrací době nepadla žádná branka ani včera, a došlo tak na prodloužení.

Bílek chtěl ve hře hlavně spoléhat na brejky. Na lavičce proto nechal útočníka Libora Doška a na hrotu jej nahradil osamoceným Miroslavem Slepičkou.

Zápas však začali aktivněji domácí. Do první šance se dostali už v osmé minutě. Útočník Nielsen se málem dostal sám před brankáře Poštulku. Míč mu skluzem vypíchl až Kisel. Po čtvrthodině hry začala i Sparta bojovat aktivněji na polovině soupeře. Kladrubského tvrdou střelu k tyči domácí gólman Onyszko pracně vytahoval na roh.

V druhém poločase pokračoval v důrazné hře Kulič, který nastoupil netradičně v záloze, ale zakončit se mu nedařilo. I hře Odense však scházela přesnost. V 73. minutě domácí kopali už osmý roh, ale bez úspěchu.

Na začátku první části prodloužení přišel na hřiště Pavel Horváth a po pěti minutách z přímého kopu připravil dosud největší šanci hostů. „Až příchodem Horvátha se naše hra výrazně změnila, v prodloužení jsme byli lepší,“ potvrdil Bílek. Ani na konci 120 minut se však skóre neměnilo a přišly na řadu na pokutové kopy.

O postupu rozhodl Kadlec

Dánové své první dva penaltové pokusy zmařili a Spartu dostal do vedení Horváth. Potom ale Březinský trefil tyč a domácí skóre srovnali. Vzápětí neproměnil Došek a Odense šlo do vedení. Nato se trefili Kisel i Kladrubský a poté co Poštulka vystihl nevydařenou střelu Thomase Helvega, stanovil na konečných 3:4 Michal Kadlec. „Od začátku jsem si věřil, že to dám nahoru a uspěju, ale nejvíce mi pomohli kluci. Především Pavel Horváth, který říkal: Dal to táta, dáš to taky. Ale já už si na to taky vzpomněl, dodalo mi to odvahy,“ napodobil svou ranou penaltové trefy bývalého reprezentanta.

***

BK Odense 0 - AC Sparta Praha 0

na penalty 3:4

Penalty proměnili: Bechara, Bisgaard, Laursen - Horváth, Kisel, Kladrubský, Kadlec. Rozhodčí: Jegorov - Chodějev, Barabaš (všichni Rus.). ŽK: Christensen, Bechara, Tröst, Jacobsen - Pospěch, Kisel, Řepka, Kladrubský. Diváci: 10 565. Odnese: Onyszko - Tröst, Sörensen, Christensen, Laursen - Bisgaard, Andreasen, Helveg, Borring - Timm (46. Jacobsen, 100. Säternes), Nielsen (39. Bechara). Sparta: Poštulka - Pospěch, Brezinský, Řepka, Kadlec - Kladrubský, Sylvestre (66. Kolář) - Kisel, Abraham (91. Horváth), Kulič - Slepička (73. Došek).