Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Sparta v klidu. Postup je blízko

Letenští fotbalisté nastříleli v Lotyšsku tři góly a jsou jen krůček od 3. předkola prestižní Ligy mistrů

LIEPAJA/PRAHA První krok, lépe řečeno krůček, na dlouhé cestě za vysněnou Ligou mistrů, fotbalisté Sparty zvládli bez zakopnutí.

Po suverénním vítězství 3:0 nad Metalurgem Liepaja ve 2. předkole si už v klidu mohou pozítří užít i losování další fáze kvalifikace – ta se Sparty nebude týkat zřejmě jen v případě obrovské blamáže.

„Splnili jsme náš cíl odvážet výhru pro klidnou odvetu, ale stálo nás to hodně sil, panovalo zde obrovské dusno,“ řekl ČTK sparťanský kapitán Tomáš Řepka.

Tropické počasí bylo pro jeho tým největším soupeřem. Mnohem větším než samotný mistr Lotyšska. Sparta totiž na půdě Liepaji potvrdila, že první ze tří dvojutkání, které ji dělí od milionářské soutěže, bude pouhou formalitou.

Pohodlný náskok před odvetou na Letné, která se hraje příští středu, nakonec Spartě zajistili Václav Kadlec a Bony Wilfried, jenž se trefil dvakrát.

Letenští se na neútulném stadionu s atletickou dráhou na západě Lotyšska příliš nenadřeli, byť na první gól čekali poměrně dlouho.

Na počátku vítězné akce stál Igor Žofčák, který ve 37. minutě chytře vysunul Kadlece, a ten pak svůj dlouhý sprint zakončil střelou podél lotyšského gólmana – 0:1.

Spartě oproti nedávnému trápení v českém Superpoháru pomohl návrat Wilfrieda do útoku a znát byla i přítomnost slovenského záložníka Juraje Kucky.

„Klíčovým způsobem ovlivnili zápas, v němž bylo fyzických sil hodně potřeba,“ pochvaloval si trenér Sparty Jozef Chovanec, že se šetřit klíčové opory vyplatilo.

Chovanec navzdory vítězství zůstal už tradičně kritický, v Liepaje se mu nelíbila souhra obrany se zbytkem týmu. „Chyběla mi krajní podpora krajních beků, ale je třeba vidět, že tam byli hráči na nezvyklém místě, a tak jsme to tak trochu i očekávali,“ prohlásil kouč.

Snížit mohl soupeř až v závěru K přívlastku „atraktivní“ měla sice hra Letenských stále daleko, ale na slabou Liepaju nesourodé představení bohatě stačilo.

Zvlášť když hned po změně stran pohodlně zvýšil Wilfried na rozdíl dvou branek. Poděkovat může především Marku Matějovskému, který v 51. minutě chytře naznačil střelu, ale místo toho posunul míč na Wilfrieda, který si pak už jen pohrál s domácí obranou. Stejný hráč potvrdil převahu suverénní Sparty hned o chvíli později, když si tentokrát po individuální akci pohrál s brankářem Spolem a rozvlnil síť Liepaji potřetí.

Z pohledu nezaujatého fanouška to bylo vlastně až zoufale nudné utkání – domácí se podle očekávání většinu času bránili a Sparta střílela góly. Letenským příznivcům ale takový scénář rozhodně nevadil.

Vždyť domácí tým se na odpor vzmohl teprve až v posledních minutách, kdy koncentrace Sparty logicky polevila. Výsledkem byla jediná šance Liepaji: v 86. minutě se po centru zprava málem prosadil Kavaliauskas, jenže jeho střela z hranice pokutového území mířila vedle.

Nevydařená tečka domácích vyslala do Česka jasný vzkaz. Z odvety sparťané strach mít nemusí.