Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Sparta věřila ve výhru, pak o ni přišla

PRAHA Ani fotbalisté Sparty už nejsou v lize stoprocentní.

Jejich první ztrátu má na svědomí překvapivě Olomouc, která si včera z Letné odvezla bod za remízu 1:1. V utkání dvou týmů, které byly v předchozích kolech stoprocentní, to dlouho vypadalo spíš na úspěch domácích.

„Pohrdli jsme několika velmi dobrými šancemi. Těsné vedení jsme nepojistili a soupeře tak nedorazili,“ posteskl si sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Již tradiční trápení Sparty v ofenzivě skončilo v 55. minutě. Olomoucké hradby rozvalil dravým únikem po levé straně Kadlec, který zpětnou přihrávkou našel Slepičku a ten přízemní ranou ukončil čekání na vedoucí branku i svůj první zásah v ligové sezoně.

„Je to ztráta, ale vina je jednoznačně na naší straně. Koncovku samozřejmě v tréninku modelovat můžeme, ale v zápase je jiný psychický tlak. Každopádně na tom budeme pracovat,“ nehledal výmluvy Lavička.

Na sparťanech bylo ale už od začátku znát, že na nich leží stín z porážky v předkole Ligy mistrů s Panathinaikosem Atény. „Je fakt, že hlavně v prvním poločase jsme měli o hře úplně jiné představy. Ale těžko říci, jestli hráči měli v hlavě Panathinaikos,“ zamýšlel se Lavička.

Žolík Kazár se opět předvedl Favorit si přitom nemohl přát lepšího soupeře na získání sebevědomí než Olomouc. Hanáci v posledních čtrnácti zápasech porazili Spartu v jediném případě, ale tentokrát jí dlouho svým běhavým fotbalem a agresivním pojetím dělali problémy. Sparťanskou pojistku náskoku odmítli Kladrubský i střídající Došek a pak začaly pro letenskou obranu zlé časy. Olomoučtí hodně zlobili, ale až nový muž na hřišti Kazár vběhl do otevřené obrany soupeře a jemným obloučkem přehodil vybíhajícího Kozáčika. Kouč Sigmy Zdeněk Psotka si mohl gratulovat ke skvělému tahu.

Kazár už týden předtím osm minut před koncem rozhodl duel s Plzní, včera znovu potvrdil pověst dokonalého žolíka z lavičky znovu.

„Stává se z něj takový náš žolík, ale dnes jsme třeba nebyli úplně spokojeni s Janotkou, tak příště možná půjde do hry od začátku,“ uvažoval Psotka. Kazár po 261 minutách ukončil Kozáčikovu ligovou neprůstřelnost.

***

Sparta Praha 1

Sigma Olomouc 1

Branky: 55. Slepička - 81. Kazár. Rozhodčí: Adam - Slavík, Santarius. ŽK: Řepka -Janotka, Doležal, Škerle. Diváci: 7491. Poločas: 0:0.

Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kladrubský (86. Kušnír),

Hušek, Vacek - Kulič (70. Holenda), Berger - Slepička (75. Došek).

Olomouc: Drobisz - Škerle, Šuškavčevič, Komárek, Heidenreich - Kaščák, Melinho, Hořava (88. Hudec) - Janotka (52. Doležal), Hubník (79. Kazár) - Ordoš.