Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava

Spartě pomohly africké trefy

Po šesti letech úřadující mistr zvítězil v Liberci * Hosté předvedli obrat v posledních deseti minutách

LIBEREC Proti Lausanne přišli na konci o vítězství, proti Liberci dokázali fotbalisté Sparty naopak v poslední desetiminutovce předvést obrat a zvítězit 2:1.

V lize tak Sparta po výpadku s Teplicemi bodovala opět naplno a postavila se spolu s Olomoucí do čela smečky, která pronásleduje vedoucí Plzeň. Klub z Letné po několika kolísavých vystoupeních zabral, další budoucnost trenéra Jozefa Chovance na Letné zatím ohrožená není.

V chladném počasí se předvedly v nejlepším světle její dvě africké akvizice. Vyrovnání zařídil premiérovým ligovým gólem kamerunský útočník Leonard Kweuke, o pět minut později se do střeleckých statistik připojil Bony Wilfried z Pobřeží slonoviny.

Dlouho to vypadalo, že vyhrát v Liberci poprvé po šesti letech je pro současnou Spartu příliš velké sousto.

Situace před libereckým gólem, který padl pět minut před přestávkou, připomínala ze sparťanské strany jeden velký zmatek. Špatnou rozehrávku Brabce, který poslal do šance Keriče. Chorvatský střelec vypálil ostře, nicméně přímo na Blažka. Brankář Sparty nadzvedl balon nad sebe, a když se ohlédl, uviděl míč odrážející se od břevna před prázdnou branku. A také dobíhajícího Nezmara, libereckému útočníkovi zblízka nezbývalo nic jiného než skórovat. Už dopředu se ale dalo čekat, že pro Spartu se v Liberci nechystá žádná idylická procházka. Vzpomínky na čtvrteční selhání s Lausanne v Evropské lize zanechaly na sebevědomí hráčů Sparty znatelné stopy. Chovanec sliboval výrazné změny, ve skutečnosti se žádný průvan v sestavě nekonal. Kromě záložníka Podaného a zraněného Kušníra vsadil na stejná jména.

Celý první poločas si nešlo všimnout jediného pokusu, který by pod Ještědem nahnal domácím hrůzu. Jaký kontrast s povedeným finišem... Naopak pro Liberec vyzněla naprázdno optická převaha, kterou si držel po většinu času. Severočeši zůstávají v širokém pásmu týmů ohrožených pádem na sestupové příčky. Minulý týden nabídl liberecký trenér Petřík, že u mužstva skončí, ale vedení ho podpořilo. Na jak dlouho?

Slovan Liberec 1 Sparta Praha 2

Branky: 40. Nezmar - 82. Kweuke, 87. Wilfried. Rozhodčí: Jech - Koval, Marek. ŽK: Vácha - Kucka. Diváci: 5350. Poločas: 1:0. Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Holeňák (90. Vulin), Fleišman - Vácha, Gecov, Bosančič (73. Papoušek), Breznanik - Nezmar (84. Dejmek), Kerič. Sparta: Blažek - Adiaba (64. Matějovský), Řepka, Brabec, Pamič - Kladrubský - Sionko (71. Kweuke), Kucka, Vacek, Kadlec (85. Podaný) - Wilfried.

LIGOVÁ STATISTIKA Nejméně oblíbené stadiony Sparty

* TEPLICE 3 body z posledních pěti zápasů (3 remízy, 2 prohry) * LIBEREC 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry) * ČESKÉ BUDĚJOVICE 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry) * JABLONEC 5 bodů z posledních pěti zápasů (1 vítězství, 2 remízy, 2 prohry)