Středa 8. května 2024, Den vítězství

Spartu postihlo další selhání

Baník si udržel střeleckou formu i proti soupeři, kterého včera doma porazil po pěti letech

OSTRAVA/PRAHA Přišla první ostrá prověrka od porážky v derby se Slavií a cesta Sparty z útlumu se zadrhla. Z Ostravy odjeli její fotbalisté poprvé od roku 2003 bez bodu, domácím podlehli 0:2.

Tento výsledek je odsunul v ligové tabulce až na čtvrté místo za jejich včerejšího přemožitele. „Baník má momentálně kompaktnější tým a uměl to ukázat,“ uznal rozdíl trenér Sparty Jozef Chovanec.

Na Bazalech se jakoby vrátil čas do týdne před odvoláním jeho předchůdce Lavičky. Schopnosti hráčů v rudých dresech před vyprodaným stadionem bledly v porovnání se svižným a nápaditým pohybem domácích. Kouč Karel Večeřa mohl být s atraktivní podívanou spokojený. „Do přestávky jsme předvedli hru, jakou bych si od nás představoval,“ tvrdil po utkání.

Letenští stačili tempu postupně rozjíždějícího se Baníku jen v úvodní půlhodině. Potom se naplno projevilo, že v produktivitě momentálně hledá Večeřův tým v Česku jen těžko konkurenci. Ostravský náskok se zrodil během šesti minut. Oba góly? Krásná podívaná Zvlášť první gólová akce přinesla pastvu pro oči fanoušků. Zhruba třicet metrů dlouhá přihrávka přelétla od Tchuře k volnému Řezníkovi, od kterého putoval zprava míč ke střelci Střihavkovi. Ten se trefil už popáté v posledních třech utkáních. I druhá gólová kombinace se povedla. Nejvíc při ní vyniklo elegantní přiklepnutí reprezentanta Svěrkoše, z nějž těžil Mičola.

To ještě chvíli předtím právě Svěrkošovi neuznali rozhodčí gól kvůli střetu Otepky s Kladbrubským. Žádná jen trochu nebezpečná střela mezi ostravské tyče k vidění nebyla. Nejnadějněji vypadal ještě za bezbrankového stavu průnik Kuliče, který skončil ranou těsně mimo. Až nutnost hnát se alespoň za snížením táhla Bergra a spol. víc dopředu, šlo ale jen o bezzubou převahu. „Dostali jsme se jenom k vápnu, dál už ne,“ zoufal si hostující záložník Jiří Kladrubský.

Po šesti gólech inkasovaných v předchozích dvou kolech se ostravská obrana výrazně polepšila a i bez svého zraněného šéfa Bolfa pracovala spolehlivě.

V závěrečné půlhodině už toho na hřišti moc vidět nebylo. A to nejen kvůli velkému množství dýmovnic v hledišti, které vyvolaly hustou mlhu.

Po závěrečném hvizdu však bylo víc než jasno: na Bazalech mohly propuknout velké oslavy.

Sparťanští rowdies „slavili“ už cestou na zápas. Jejich řádění odnesl poničený vlak a autobus.

***

Baník Ostrava 2 Sparta Praha 0

Branky: 31. Střihavka, 36. Mičola. Rozhodčí: Kovařík - Večeřa, Pelikán. ŽK: Mičola, Tchuř - Zeman, Hušek, Kulič, Kušnír. Diváci: 16 602 (vyprodáno). Poločas: 2:0. Ostrava: Vašek - Řezník, Neuwirth, Marek, Tchuř - Mičola (67. Rajtoral), Galásek, Otepka (90. Pavlík), Lička - Svěrkoš, Střihavka (84. Zeher). Sparta: Blažek - Kúdela, Voříšek, Hušek, Krob - Kladrubský - Kulič, Kisel (58. Vacek), Berger (82. V. Kadlec), Zeman (46. Kušnír) - Slepička.