Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác

Spartu v odvetě načal Rosický

Letenský tým prohrál i druhý zápas s Arsenalem a nepostoupil do Ligy mistrů

LONDÝN Fotbalisté Sparty Praha si i v letošní sezoně znovu zahrají pouze Pohár UEFA. Po porážce 0:2 v domácím duelu prohráli odvetný zápas třetího předkola na hřišti Arsenalu 0:3 a po utkání se z postupu do Ligy mistrů radoval soupeř.

Arsenal - Sparta 3:0 Domácí kouč Wenger ještě v úterý údajně zvažoval, že nechá odpočívat českého záložníka Rosického, ale nakonec na lavičce začali Fabregas s Hlebem. A byla to šťastná volba, neboť právě sparťanský odchovanec se postaral o vedoucí gól anglického klubu: akci založil v ofsajdu stojící Walcott, který našel v šestnáctce nabíhajícího českého reprezentačního kapitána a Arsenal před vyprodaným stadionem vedl.

Sparta se v prvním poločase několikrát k brance probila a dostala soupeře do úzkých. V 25. minutě po Kuličově střele se Almunia jen ohlédl po teči mířící na roh, v 33. minutě pálil Horváth metr mimo. Nejslibnější pokus měl o minutu později Rezek, který se dostal až za obranu, jenže v koncovce zklamal a branku minul.

Arsenal se ve druhé půli zdál být až příliš v pohodě a několikrát byli hosté opravdu blízko vyrovnání. Nejvíce asi v 49. minutě po Horváthově rohu, který propadl až k zadní tyči, kde musel zasahovat Almunia.

Na Řepku se bučelo Zápas pak už nepřinášel žádné dramatické okamžiky, domácí si hlídali tříbrankový náskok a diváci si užívali utkání, po kterém měli oslavovat postup do prestižní soutěže. Velkých ovací se dočkal při střídání i Rosický, naopak bučení se dostávalo pravidelně jak Řepkovi, tak při příchodu na hřiště také Limberskému. Diváci si dobře pamatují, že oba hráči v minulosti působili v klubech londýnských rivalů, letenskému kapitánovi navíc přitížily slovní výpady vůči Fabregasovi po prvním zápase.

Sparta byla i v závěru blízko vyrovnání: nejdříve prohospodařil obrovskou šanci uvnitř šestnáctky střídající Kolář, vzápětí pálil metr nad z voleje Pospěch. Místo toho se radovali domácí: v 82. minutě prošel obranou Eduardo a jeho přihrávku proměnil jistě Fabregas a nakonec Eduardo sám přidal třetí gól. čtk Další zápasy 3. předkola: Šachtar Doněck - Salcburk 3:1 (9. Lucarelli, 78. Castillo z pen., 86. Brandao - 5. Meyer), první zápas 0:1, postoupil Šachtar. Dynamo Kyjev - FK Sarajevo 3:0 (3. Bangoura, 77. vlastní Miloševič, 90. Rebrov z pen.), první zápas 1:0, postoupil Kyjev, Besiktas Istanbul - FC Curych 2:0 (57. a 64. Delgado), první zápas 1:1, postoupil Besiktas. Steaua Bukurešť - Borisov (Běl.) 2:0 (12. Zaharia, 54. Neaga), první zápas 2:2, postoupila Steaua, Dinamo Záhřeb - Brémy 2:3 (20. Vukojevič, 41. Modrič z pen. - 13. a 70. obě z pen. Diego, 38. Sanogo), první zápas 1:2, postoupily Brémy. Anderlecht Brusel - Fenerbahce Istanbul 0:2 (2. Kežman, 73. Alex), první zápas 0:1, postoupilo Fenerbahce. FC Kodaň - Benfica Lisabon 0:1 (17. Katsuranis), první zápas 1:2, postoupila Benfika. Elfsborg (Švéd.) -Valencie 1:2 (31. Alexandersson - 5. Helguera, 90. Villa). Celtic Glasgow - Spartak Moskva 1:1 (pen. 4:3), branky: 28. McDonald - 45. Pavljučenko), první zápas 1:1, postoupil Celtic. Rosenborg Trondheim -Tampere 2:0 (45. Sapara, 49. Konan) ,rvní zápas 3:0, postoupil Rosenborg.

***

Arsenal FC 3

Sparta Praha 0

Branky: 7. Rosický, 82. Fabregas, 89. Eduardo. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Huens (všichni Belg.). ŽK: Walcott - Kulič, Řepka, Hušek. Diváci: 58 462 (vyprodáno). Poločas: 1:0. První zápas 2:0, postupuje Arsenal. Arsenal: Almunia - Hoyte, Touré, Senderos, Clichy - Walcott, Diaby (69. Fabregas), Gilberto, Rosický (74. Denílson) - Van Persie (68. Adebayor), Eduardo. Sparta: Poštulka - Pospěch, Řepka, Kadlec, Kladrubský (77. Limberský) - Abraham, Hušek, Horváth - Rezek (73. Kolář), Kulič (46. Žofčák) - Došek.