Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Špatná úroda žene ceny obilí vzhůru

Česko

Rozmary počasí ničí úrodu obilí, ale hlad prý nehrozí. Jen karty na trhu se rozdaly jinak, míní experti

Celosvětová sklizeň obilí bude letos o pět procent nižší než v minulém roce. Na chicagské burze se obchoduje tuna pšenice za téměř sedm dolarů, což je o dva dolary více než před rokem. Pšenice by ale mělo být dostatek.

PRAHA Rusko i Kazachstán trápí ničivá sucha, Ukrajinu zas prudké deště. Nižší výnosy postihly kvůli výkyvům počasí také Evropskou unii, Kanadu i Jižní Ameriku. Výsledkem je propad celosvětové produkce obilí o 15 milionů tun. Situace na trzích tak hraje do karet americkým a australským zemědělcům. Obě země očekávají dobrou sklizeň, a pokud v Austrálii nedojde k nájezdům kobylek na obilné lány, celosvětově by se neměla opakovat potravinová krize, která zasáhla svět v letech 2007- 2008.

Rusko nahradí USA Moskva se bojí, aby snížená sklizeň stačila vůbec pokrýt domácí poptávku, a proto vláda vyhlásila zákaz obilí exportovat. Nařízení se vztahuje na období mezi 15. srpnem a koncem letošního roku. Postihne i již uzavřené smlouvy. Někteří odběratelé tak nedostanou obilí, které se už mělo nakládat v černomořských přístavech.

Propad dodávek obilí z Ruska a Ukrajiny umožní především Američanům agresivnější expanzi na trzích v severní Africe a na Blízkém východě. Mezi nejvýznamnější odběratele v oblasti patří Egypt, kam dosud nejvíce exportovalo Rusko. Spojené státy letos podle tamního ministerstva zemědělství vyvezou o 200 milionů bušlů (tedy o 5.44 milionů tun) pšenice více než loni.

„Zastavení vývozu z Ruska znamená, že na mezinárodním trhu s pšenicí se karty rozdaly jinak. Dopady budou obrovské," řekl agentuře Reuters nejmenovaný evropský obchodník na komoditních trzích. Výpadek ruského obilí by mohla pokrýt také Argentina nebo i Francie, která každoročně sklízí nejvíce pšenice v celé Evropské unii.

Ceny ovšem rostou navzdory ujištění, že i letos bude dostatek obilí pro uspokojení celosvětové poptávky. Hlad nehrozí, ceny rostou Organizace pro jídlo a zemědělství (FAO) spadající pod OSN uvedla, že takové obavy z potravinové krize jsou nereálné. Odhaduje se, že letošní celková sklizeň pšenice bude 651 milionů tun. Celosvětově poklesla úroda pšenice jen o pět procent a bude třetí největší v historii. „V Rusku se situace uklidní. Premiér Putin dlouhodobě usiluje o vstup do Světové obchodní organizace (WTO), a tak nemůže vývoz blokovat po dlouhou dobu,“ prohlásil agrární analytik Petr Havel. „Předpokládám, že se zvyšování cen zastaví v říjnu a ke konci roku by mohlo dojít i k poklesu,“ dodal Havel.

Tomu napovídá i to, že ceny tak zvaných futures, tedy jakýchsi „sázek“ na budoucí cenu obilí, vzrostly mnohem pomaleji než cena za okamžitý prodej.

Pravděpodobně jde jen o cenový šok, způsobený okamžitým poklesem dodávek, tvrdí ekonomický týdeník The Economist. A to, že obilí bude místo Ruska vyvážet Amerika také není nic nového. Takový obchod fungoval po celou éru studené války.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...