Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kdo zásobuje jarmarky SPD? Žádní malí čeští sedláci, ale velké agropodniky

V neděli proběhl na náměstí Míru ve Zlíně Český jarmark SPD. Na snímku je Tomio Okamura. (22. srpna 2021). foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Hnutí SPD dosud tajilo, kdo zásobuje potravinami jeho předvolební jarmarky. Letáky lákaly na výrobky „českých sedláků a zemědělců“ za „férové ceny“ nižší než v supermarketech. Hnutí však místo drobných podnikatelů nabízí zboží velkokapacitních producentů, zjistil portál Seznam Zprávy. Agrobaronům může podpora SPD pomoci v boji o evropské dotace.
  13:55aktualizováno  15:30

Jarmarky pořádané v srpnu a září v řadě krajských měst České republiky jsou hlavním lákadlem SPD před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny. A to zejména kvůli nízkým cenám jako například dvě koruny za vejce či deset korun za kilo jablek.

SPD nabízí potraviny za „férové ceny“. Farmáři na nich ale prodělají

Neobvyklé slevy vyvolaly pochybnosti o dodavatelích, hnutí však odmítalo zveřejnit, kdo na akcích prodává. Portál iDNES.cz už dříve s odkazem na zástupce zemědělských organizací informoval, že drobným podnikatelům se ceny nevyplatí a na jarmarcích je pravděpodobně zboží velkých českých zemědělských a potravinářských producentů. V pořadu Rozstřel to naznačil i předseda SPD Tomio Okamura.

Seznam Zprávy nyní přišly s konkrétními jmény. Maso například pochází z holdingu Rabbit CZ, který vlastní na 20 tisíc hektarů půdy. Jeho majitelem je bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Mléčné výrobky zase podle Seznamu dodává koncern Interlacto potravinářského velkopodnikatele Oldřicha Gojiše. Do jeho rodinného podniku patří například mlékárny Olešnice či Moravia Lacto.

U některých rostlinných výrobků se pak mluví o společnosti AGRO – Měřín, patřící podnikateli Gabrielu Večeřovi. Zde však informace nejsou jednoznačné, zatímco loga Gojišových mlékáren se objevují u stánků na jarmarku a Jandejsek se jednoho z nich přímo účastnil. Jeho zapojení navíc potvrdil místopředseda pražské SPD Jan Čížek.

Všichni oslovení podnikatelé se však odmítli vyjádřit a dodávání výrobků nepotvrdili. „Já se s vámi o ničem bavit nebudu. Na shledanou,“ položil telefon Večeřa po dotazu Seznam Zpráv.

21. srpna 2021

Agrobaroni se mohou strachovat o dotace

Podniky Večeři a Jandejska patří mezi pět hlavních příjemců zemědělských dotací z Evropské unie. AGRO – Měřín bylo loni druhé s 386 miliony korun, Rabbit CZ pátý s 171 miliony. Nejvíce pravidelně s velkým odstupem dostává koncern Agrofert, který premiér Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů, ale podle Evropské komise dál ovládá.

SPD přitom dlouhodobě volá po odchodu Česka z Evropské unie, spojení s významnými abonenty peněz z Bruselu tak na první pohled nedává smysl. Velkozemědělcům však hraje do karet agenda hnutí, že české podniky evropský trh diskriminuje.

Kromě boje za povinný podíl českých potravin v obchodech SPD hlasitě kritizuje potenciální zastropování zemědělských dotací. Zásadní téma Společné zemědělské politiky EU hovoří o možnosti omezení maximální výše plateb pro jeden subjekt, což by pro velkokapacitní podniky znamenalo roční ztráty v desítkách až stovkách milionů korun. A mezi takové podniky Rabbit CZ či AGRO – Měřín patří.

Radim Fiala ministrem zemědělství?

Útěchou pro ně může být, že i zástupci české vlády dosud zastropování odmítali a podle aktuálních jednání má být pouze dobrovolné. Zatím však není nic jisté. Zní tak logicky, že by potenciálně zasažení velkopodnikatelé před volbami chtěli podpořit odpůrce takového opatření.

Zdroje Seznam Zpráv totiž hovoří o tom, že v případě povolební vládní spolupráce ANO s SPD, která nemůže být zcela vyloučena, by mohl pozici ministra zemědělství obsadit současný předseda poslaneckého klubu hnutí Radim Fiala.

Poslanec vystudoval Vysokou školu zemědělskou a v oblasti v minulosti podnikal. Na dotaz však takovou spekulaci odmítl. „Není to pravda,“ uvedl stručně.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...