Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

SPD chce mimořádnou schůzi kvůli Rakušanově telefonu. Kvůli svolání osloví ANO

Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD na tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Hnutí SPD chce, aby se Sněmovna mimořádně zabývala informací, že ministr vnitra Vít Rakušan měl šifrovaný telefon. Uvedl to předseda opozičního hnutí Tomio Okamura. Protože SPD nemá dost podpisů pro svolání mimořádné schůze, osloví kvůli nim další opoziční hnutí ANO. Projednání informace iDNES.cz o šifrovaném telefonu plánuje SPD navrhovat i jako zvláštní bod úterního jednání poslanců.
  16:50

„Hnutí SPD bude iniciovat mimořádnou schůzi v kauze ministra vnitra Rakušana, který má stejný šifrovaný telefon jako Michal Redl z korupční kauzy Dozimetr. Rakušan je bezpečnostním rizikem pro stát,“ uvedl Okamura.

Pro svolání mimořádné schůze je třeba podpisů nejméně 40 poslanců, SPD má polovinu. Kvůli dalším osloví ANO, které disponuje 71 poslanci. SPD bude záležitost chtít zařadit i do programu úterní schůze Sněmovny.

Rakušan požádal o šifrovaný telefon po volbách do Sněmovny na podzim roku 2021 tehdejšího místopředsedu hnutí STAN a dlouholetého uživatele zařízení Stanislava Polčáka. Rakušan v pondělí novinářům ve Sněmovně řekl, že telefon v podstatě nepoužíval mimo jiné proto, že po nástupu do funkce ministra vnitra disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. „Není důležité, jaký telefon používáte, ale s kým mluvíte,“ podotkl.

Zařízení si Rakušan pořídil kvůli „reálnému podezření“, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek v kanceláři se podle něj dostávaly velice rychle do veřejného prostoru, ačkoliv u nich bylo minimum lidí. „Reagovali jsme tímto způsobem. Jestli jsem ho použil dvakrát, třikrát, tak je to hodně,“ uvedl.

Rakušan na webu STAN o víkendu doplnil, že při skládání vlády Petra Fialy (ODS) panovaly obavy ze špehování ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, který patří do svěřenských fondů předchozího předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). „Snažili jsme se všemi způsoby chránit naši komunikaci před odposlechy ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, a to hlavně v citlivé době mezi parlamentními volbami a vznikem vlády,“ uvedl.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...