Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

SPD rozpustila pražskou buňku, důvodem jsou špatné volební výsledky

Tomio Okamura byl hostem Rozstřelu. (16. září 2021) foto: Michal SváčekMAFRA

Po sněmovních volbách došlo ke zrušení pražské buňky hnutí Svoboda a přímá demokracie. Na Twitteru to uvedl účet vystupující pod pseudonymem Poslední skaut. Informaci potvrdil Vítězslav Novák, dosavadní lídr pražské buňky. Důvodem zrušení byly dle twitterového příspěvku „dlouhodobě špatné volební výsledky“. Předseda hnutí Tomio Okamura sdělil, že zrušením struktur nezanikla jednotlivá členství.
  13:40aktualizováno  16:05

Ke zrušení došlo 12. října, tedy krátce po volbách. SPD se jako subjekt s 9,56 procenta všech hlasů dostalo do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a získalo 20 mandátů, nicméně v Praze získalo pouze 4,59 procenta. Podobná situace nastala i při minulých volbách: zatímco SPD celorepublikově získalo 10,64 procenta hlasů, v Praze výsledek činil pouze 5,81 procenta.

„Ten dokument je pravý, je to pravda,“ potvrdil deníku Právo dosavadní šéf pražské buňky Vítězslav Novák. Podle něj teď nastane „něco jako restart“. Záležitost se mu již na dotaz redakce iDNES.cz nechtělo dál rozvádět.

„Zrušení organizace neznamená zánik členství,“ řekl ČTK předseda hnutí Tomio Okamura, členové se podle něj přeregistrují a na konferenci zvolí nové vedení.

Jan Čížek, který kandidoval z druhé pozice, po volbách a je údajně autorem předvolebních jarmarků SPD, ale ještě před rozpuštěním buňky, na Facebooku uvedl: „Nechápu, co vám je po pražské SPD. To nechte na nás a našich členech. My jako vedení máme maximální podporu.“

Nicméně jeho i Vítězslava Nováka o značný kus přeskočil Jiří Kobza, který získal preferenční hlasy v řádu tisíců, zatímco ostatní v řádu stovek, a stal se jediným zvoleným poslancem SPD v pražském regionu.

„Máme tam jednoho poslance, takže máme stejně mandátů jako v minulosti. Neúspěch by bylo nula poslanců. Uspěli jsme, ale to, jak bychom chtěli uspět, by mohlo být lepší,“ uvedl k hodnocení regionu Okamura.

„Pokud to potvrdil on (Vítězslav Novák, pozn.red.), tak to bude pravda,“ uvedl pro iDNES.cz Jiří Kobza. Dodal, že není ve vedení pražské buňky a za jeho úspěchem stála poctivá osobní kampaň.

Josef Nerušil, nový pražský lídr, na dotaz iDNES.cz řekl: „Mohu potvrdit, že informace o rozpuštění je pravdivá, byl jsem pověřen koordinací sestavení nové krajské organizace SPD v Praze. Celkově se jedná spíše o rekonstrukci pražské organizace, v kontextu událostí se tento postup ukázal jako nejrozumnější.” Nerušil sám se do Sněmovny nedostal.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat